ČlánkyZe světa

DHL předběhlo Amazon: V německu už doručují zboží drony

Amazon rozvířil vody logistiky, když před pár měsíci oznámil, že chce zboží doručovat pomocí dronů. Revolučním nápadem potvrdil svou současnou roli jako přední inovátor v oboru. Jenže nakonec mu prvenství „uloupí“ spolupráce mezi Německá pošta – DHL.

Na konci září spustila testovací využití dronů pro zásilky balíčků na severu Německa. Toto testování se přitom od dřívějších pokusů liší v zásadním bodě: probíhá totiž naostro v plném provozu za běžných podmínek. Jde tak o vůbec první reálné využití dronů s pravidelným „leteckým“ provozem.

Takzvaný DHL-Paketkopter, který vyrobila společnost Microdrones, od konce září po následujících několik měsíců bude doručovat balíčky s léky z lékárny v přístavním městě Norden na ostrov v Severním moři Juist. Náklad, který se tak nyní transportuje, může dosahovat hmotnosti až 1,2 kilogramu.

Přibližně 12kilometrovou vzdálenost letí Paketkopter zcela sám, přes „autopilota“, přibližně ve výšce 50 metrů nad zemí. Rychlost je závislá na větru, ale v průměru dosahuje 18 metrů za sekundu.

Od září pravidelně

První testovací lety na této trase proběhly už ve druhé polovině září a od pátku 26. září začal pravidelný provoz. Dron, který se na této trase nyní využívá, je přitom speciálně upravený s ohledem na vzdálenost, kterou musí urazit a také vzhledem k větru, který nad Severním mořem silně fouká.

Ačkoli Paketkopter letí autonomně, je v neustálém spojení s pozemní stanicí, která může kdykoli v případě problémů zasánout a převzít řízení. Zároveň také není zcela jednoduchý systém pro létání: využití dronů na této trase je sice povolené, ale přesto je zapotřebí každý nový let nahlašovat u úřadu pro leteckou bezpečnost.

Konkrétní plány pro budoucí využití dronů v doručování zásilek prý DHL pro Německo nemá, ale v zásadě by tuto přepravní možnost chtěla využívat v oblastech, které jsou zřídka obydlené a také tam, kde není dopravní struktura tak vyspělá, nebo hustá silniční síť. Zároveň ale musí využítí dronů dávat smysl jak ekonomický, tak být i technicky dobře zvladatelný, uvádí web Tagesschau.de.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button