ČlánkyRady a tipy
Trendy!

Jaká je reálná šance, že vám spadne nebo uletí dron?

Pokud jste nedávno havarovali se svým dronem, nebo jste měli frustrující zážitek z letu, pak by vás mohlo zajímat, jak často se ve skutečnosti tyto příhody průměrně stávájí. Můžeme vás ujistit, že nejste zdaleka jediní, komu se podobné maléry mohou stát. Jak často tedy hrozí pád dronu?


Více než 60% pilotů dronů uvedlo, že s dronem havarovali, přičemž většina z těchto pilotů uvedlo, že dokonce několikrát. FlyAway dronů jsou mnohem méně časté, přičemž téměř 75% pilotů dronů uvedlo, že od nich dron nikdy samovolně neodletěl.


V tomto článku se zaměříme na to, jak často drony skutečně havarují, jak často samovolně odletí. Co způsobí, že odletí, co způsobí, že havarují a jak se dá těmto nešťastným událostem preventivně zabránit.


JAK ČASTO DRONY HAVARUJÍ?

Více než polovina dotázaných pilotů uvedlo, že havarovali se svým dronem v průměru alespoň jednou.

Po pořízení zbrusu nového dronu, je noční můrou většiny uživatelů jeho havárie. Smutnou zprávou pro každého majitele dronu je, že existuje skutečně mnoho příčin, které mohou ovlivnit pád. Může být tedy velmi náročné se všem těmto příčinám zcela vyhnout. Některé faktory, které ovlivní pád vašeho dronu, jsou nevyhnutelně zcela mimo vaší kontrolu, někdy tak, ať se snažíte sebevíc, pádu zkrátka nemůžete nijak předejít.

Největší problém v těchto statistikách pádů dronu spočívá v tom, že jsou v nich zahrnuty všechny drony, tedy zařazené v do jedné kategorie. Drony různých výrobců se od sebe mohou razantně lišit. S ohledem na tuto skutečnost jsou statistiky pouze obecné.

Provedli jsme tedy průzkum a zeptali jsme se téměř tisíce pilotů, kolikrát havarovali se svým dronem.

DOČKALI JSME SE TĚCHTO VÝSLEDKŮ:


NIKDY: 33,9%
1 AŽ 5 KRÁT: 56,5%
5 A VÍCE KRÁT: 9,7%

Nezkušení piloti mohou havarovat se svým dronem ještě mnohem častěji. Vše závisí na kvalitě dronu a preventivních opatřeních, které pilot učiní, aby takové situaci zabránil, nebo ji alespoň minimalizoval.

Na trhu jsou drony v různých cenových relacích s odpovídajícími úrovněmi odolnosti a letovými vlastnostmi. Zejména u levnějších dronů lze očekávat, že se takový katastrofický scénář naplní mnohem snáze, než u dronů vyšších tříd.

V případě výběru spolehlivějších dronů od známých a důvěryhodných výrobců (například DJI), můžeme riziko havárie značně minimalizovat. Velkou roli má pak v případě havárie zejména ohleduplnost pilota.


JAK ČASTO DRONY SAMOVOLNĚ ODLÉTAJÍ (FLYAWAY)?

Jednou z nejděsivějších a nejsrdcervoucích příhod při létání, je sledování samovolného a nijak nekontrolovatelného odletu vašeho dronu. Navzdory pokroku dosaženému v přenosových technologiích, se s tímto jevem můžeme bohužel stále setkat. Když k samovolnému odletu dojde, pilot se stává absolutně bezmocným a může se jen modlit, jak daleko, případně kam jeho dron, v lepším případě, přistane.

Většinu samovolných odletů je způsobeno chybami pilotů, nedostatečnou prevencí a vadnými jednotkami dronů.

V tomto průzkumu jsme se zeptali stejné tisícovky pilotů, kterým dron samovolně odletěl.

A DOČKALI JSME SE TĚCHTO VÝSLEDKŮ:


NIKDY: 74.4%
1 AŽ 5 KRÁT: 18.6%
5 A VÍCE KRÁT: 7%

Tyto výsledky naznačují, že samovolné odlety (FlyAways) dronů jsou spíše výjimkou než pravidlem, přičemž drtivá většina pilotů dronů žádný nikdy nezažila. Pokud patříte k těm nešťastným, kterým se to stalo více než jednou, je na vině buď vadný dron, nebo možná váš nedostatek opatrnosti. Například při přeletech nad vedením vysokého napětí, kde může docházet ke ztrátě spojení s dronem a zarušení kompasu.

Obecně tedy nejlepší prevencí, kterou můžete udělat, abyste se vyhnuli nekontrolovatelnému odletu, je zajistit si náležitou informovanost jako pilot. Vyvarujte se chybám, které by mohly způsobit odlet vašeho dronu. Investice do kvalitního dronu od známého a důvěryhodného výrobce, jako je například DJI, také zajistí mnohem menší šanci, že váš dron odletí kvůli technickým potížím.


CO MŮŽE ZPŮSOBIT SAMOVOLNÝ ODLET DRONU?

Mezi věci, které mohou způsobit FlyAway dronu, patří:

1. CHYBA GPS

Chyby GPS se vyskytují v důsledku elektromagnetického rušení a mohou způsobit samovolné odlétnutí dronu.

2. PORUCHA BATERIE

Například baterie, která příliš rychle ztrácí energii, může taktéž způsobit samovolný odlet dronu. Také létání s dronem na větší vzdálenost, bez dostatečné síly k letu zpět může způsobit FlyAway.

3. ŠPATNÉ POČASÍ

Špatné počasí je jednou z nejčastějších příčin nekontrolovatelných odletů dronu. Pokud je váš dron zachycen ve větrném kanálu, je velmi pravděpodobné, že o něj přijdete. Přívalové deště mohou být taktéž zodpovědné za FlyAway.

4. AKTUALIZACE FIRMWARU

Chybná aktualizace firmwaru dronu nebo jeho baterie může způsobit jeho samovolný odlet. V některých případech může dron signalizovat, že je baterie vybitá, i když je nabitá, což způsobí, že se dron pokusí o nouzové přistání v neočekávané oblasti.

5. CHYBA PILOTA

Jedna z nejčastějších příčin, zejména u začátečníků, je chyba samotného pilota. Většinou tlačí své drony na hranice jejich možností a létají s nimi na velké vzdálenosti.

6. MAGNETICKÉ RUŠENÍ

Létání s dronem v oblasti poblíž elektrárny nebo tam, kde jsou elektrické póly, může rušit přenos rádiového signálu a může způsobit problémy s připojením. To nakonec vede k nekontrolovatelným odletům.


JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY HAVÁRIE DRONU?

Mezi běžné příčiny havárií dronů patří:

1. ŠPATNÉ POČASÍ

Silný déšť / déšť se sněhem / led / sníh mohou poškodit vnitřní části vašeho dronu a způsobit tak jeho havárii. Také let dronem proti silnému větru rychle vybíjí baterie. To vše může vést k havárii.

2. LÉTÁNÍ MIMO ZORNÉ POLE PILOTA

Neschopnost vidět svůj dron během letu může být dezorientující a způsobit velký zmatek. Váš dron může nakonec vletět do překážky, ať už jsou to vysoké stromy, budovy atd.

3. CHYBA PILOTA

I ti nejzkušenější piloti dronů mohou dělat chyby. Tyto chyby mohou často vést k haváriím dronů. Abyste tomu předešli, je nejlepší pečlivě cvičit do té doby, dokud si nebudete jisti svými letovými schopnostmi.

4. PŘESKOČENÍ POSTUPŮ PŘEDLETOVÉ KONTROLY

Před jakýmkoli letem je důležité zajistit, aby byl dron v tom nejlepším stavu. Vždy se musíte ujistit, že je baterie schopna provozu, ať už aktualizovaným firmwarem, nebo optickou kontrolou. Kompas je správně nakalibrován, firmware dronu je aktualizován a přijímáte dostatečně silný signál, a to včetně GPS satelitů. Pokud všechny tyto kroky bezohledně přeskočíte, mnohonásobně zvyšujete šanci, že o dron přijdete.

5. ZTRÁTA SIGNÁLU

Pokud signál mezi vaším dronem a ovladačem klesne natolik, že nebudete přijímat ani video přenos, ani řídící přenos, můžete s dronem jednoduše vletět do překážek způsobit tak nehodu. Předejít těmto problémům můžete dodržováním bezpečnostních pokynů.

Znát všechna tato rizika je důležité.


PREVENCE PROTI FLYAWAY A HAVÁRIÍM DRONU

Předcházení haváriím dronů a jeho odletům lze do značné míry provádět stejnou taktikou, o jaké jsme psali výše. Postupujte podle těchto tipů, abyste se za každou cenu vyhnuli haváriím a samovolným odletům:

1. LÉTEJTE S DRONEM V PLNÉ VIDITELNOSTI

Je důležité si být vždy vědom polohou svého dronu. Je méně pravděpodobné, že váš dron spadne nebo odletí, pokud ho budete mít vždy na dohled.

2. PŘEKALIBRUJTE KOMPAS NA SVÉM DRONU

Nespoléhejte se vždy a výhradně pouze na GPS. Váš dron ke správnému fungování potřebuje také kompas, aby se mohl správně orientovat nejen v režimu RTH (Return To Home). Pravidelným překalibrováním kompasu vašeho dronu můžete z velké části předcházet haváriím a samovolným odletům. Kalibrujte ho před každým letem.

3. VŽDY NASTAVTE HOMEPOINT A JEHO MINIMÁLNÍ NADMOŘSKOU VÝŠKU

Před vzletem se ujistěte, že jste nastavili Home Point, tedy místo, kam dron automaticky přitelí, pokud aktivujete Return To Home (RTH), nebo pokud budou baterie příliš vybité, nebo pokud váš dron ztratí signál s ovladačem. Měli byste také určit nadmořskou výšku RTH, která by měla být vyšší, než nejvyšší budovy, stromy a objekty v blízkém okolí.

4. VŽDY PROVEĎTE PŘEDLETOVOU KONTROLU

Nikdy nelétejte s dronem bez provedení předletové kontroly. Měli byste zkontrolovat, zda baterie nevykazují optické vady a jsou plně nabité. Zda ovladač funguje správně a zda je propojený s dronem. Zda všechny součásti fungují tak, jak by měly.

5. VYVARUJTE SE ZDROJŮ ŘUŠENÍ SIGNÁLU

Elektromagnetické rušení z elektrického vedení, komunikačních věží nebo velkých průmyslových zařízení napájených elektřinou, může být odpovědné za havárie dronů nebo jejich nekontrolovatelných odletů. Při létání byste se měli těchto struktur vyhýbat.


ZÁVĚR

Obecně vzato, nejlepší věcí, kterou můžete udělat, abyste zajistili, že váš dron nespadne nebo neodletí, je časté a opatrné procvičování vašich pilotních zkušeností. Pokud budete postupovat podle tipů v této příručce, bude mnohem pravděpodobnější, že se vyhnete neštastným událostem.


Nezapomeňte nás podpořit a sdílet, děkujeme. 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button