ČlánkyRady a tipy
Trendy!

Jaká pravidla platí pro létání s drony?

Důležitou otázkou je, kdy je dron hračka a kdy jde o bezpilotní letoun, na který je potřeba pilotní průkaz. Případně můžeme tuto otázku formulovat jinak: Kdy můžeme používat kvadrokoptéru bez jakéhokoliv povolení? V případě, že budeme řídit „model letadla“, tak ne. „Model letadla“ je v rámci leteckých předpisů letadlo, které je se používá pouze pro rekreační účely, má hmotnost pod 20 kg a během řízení musí pilot udržovat vizuální kontakt s řízeným letadlem.

Létání s velkým “L”

Pokud kvadrokoptéru nebudete používat ke komerčním či jakýmkoliv výdělečným účelům a ovládat ji manuálně ve vašem dohledu, nepotřebujete pilotní průkaz. Video či snímky si můžete natáčet pro osobní potřebu. Problém může nastat, pokud byste například používali dron k natáčení videa, které byste chtěli zpeněžit – v takovém případě by šlo o leteckou práci bez povolení.

I když na létání s modely letadel nepotřebujete povolení, musíte se řídit jistými pravidly. K většině pravidel je potřeba jen selský rozum. Létáním s modelem letadla či dronem se stáváme účastníky leteckého provozu ve stejném smyslu, jako je chodec účastník provozu silničního. I když je model malý a lehký, je třeba myslet na to, že při pádu může někomu ublížit a nebo způsobit škodu, za kterou bude jeho majitel zodpovědný.

Létání s drony je zábavné

Létání je třeba provozovat v bezpečné vzdáleností od lidí (doporučeno minimálně 50 m), od budov (150 m) a od hustě obydlených oblastí (150 m). Je velmi důležité, abychom se s našimi létajícími miláčky vyhnuli leteckému provozu. To znamená nelétat v blízkosti letišť (ve vzdálenosti menší než 5500 m) a to jak v blízkosti velkých mezinárodních, malých sportovních, tak i heliportů. Stejně tak se musíme vyhnout leteckému provozu i mimo letiště a tím, že nebudeme létat výše než 100 metrů nad zemí.

ImgCom (1)_10

Dále bychom se měli vyhýbat zakázaným leteckým prostorům neboli bezletovým zónám. Na území České republiky jsou místa, kde jednoduše nesmí létat nic. Každého určitě napadnou jaderné elektrárny v Dukovanech a u Temelína, ovšem takových prostorů je v České Republice více. Pro jejich kompletní přehled je zapotřebí zakoupit leteckou mapu, nebo jít na stránky Řízení letového provozu.

mapacr

Co ale dělat, když by se vám létání s drony natolik zalíbilo, že byste si chtěli udělat letecký průkaz? V tom případě si detailně nastudujte pravidla pro lety bezpilotních letounů na stránkách (doporučujeme k přečtení i rekreačním uživatelům) a kontaktujte Úřad civilního letectví.

ZDROJ: ALZA.CZ

Související články

omentářů

  1. Mám dotaz když poletím a natočím si to a dám to na YouTube bude to trestné? A když budu létat přes vesnici bude to trestné?

    1. Dobrý den,

      legislativa je v tomto ohledu víceméně nepřesná, nicméně pokud budete videa zveřejňovat a jakkoli je zpeněžíte (platí i pro formu reklamy), potom bude možné, že se dopustíte přestupku (v horším případě), pravděpodobně ale budete (pokud vás někdo nahlásí) vyzván k odstranění videa a žádný větší trest Vás nečeká. Létat přes vesnici byste samozřejmě bez patřičných povolení neměl.

  2. Dobrý den,
    jsou nějaká pravidla pro létání nad obydlenou oblastí (vesnice)? Je to velmi nepříjemný zásah do soukromí. Jeden takový “šmírák” nám létal o víkendu nad hlavou.
    Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button