Důležitou otázkou je, kdy je dron hračka a kdy jde o bezpilotní letoun, na který je potřeba pilotní průkaz. Případně můžeme tuto otázku formulovat jinak: Kdy můžeme používat kvadrokoptéru bez jakéhokoliv povolení? V případě, že budeme řídit „model letadla“, tak ne. „Model letadla“ je v rámci leteckých předpisů letadlo, které je se používá pouze pro rekreační účely, má hmotnost pod 20 kg a během řízení musí pilot udržovat vizuální kontakt s řízeným letadlem.

Létání s velkým “L”

Pokud kvadrokoptéru nebudete používat ke komerčním či jakýmkoliv výdělečným účelům a ovládat ji manuálně ve vašem dohledu, nepotřebujete pilotní průkaz. Video či snímky si můžete natáčet pro osobní potřebu. Problém může nastat, pokud byste například používali dron k natáčení videa, které byste chtěli zpeněžit – v takovém případě by šlo o leteckou práci bez povolení.

I když na létání s modely letadel nepotřebujete povolení, musíte se řídit jistými pravidly. K většině pravidel je potřeba jen selský rozum. Létáním s modelem letadla či dronem se stáváme účastníky leteckého provozu ve stejném smyslu, jako je chodec účastník provozu silničního. I když je model malý a lehký, je třeba myslet na to, že při pádu může někomu ublížit a nebo způsobit škodu, za kterou bude jeho majitel zodpovědný.

Létání s drony je zábavné

Létání je třeba provozovat v bezpečné vzdáleností od lidí (doporučeno minimálně 50 m), od budov (150 m) a od hustě obydlených oblastí (150 m). Je velmi důležité, abychom se s našimi létajícími miláčky vyhnuli leteckému provozu. To znamená nelétat v blízkosti letišť (ve vzdálenosti menší než 5500 m) a to jak v blízkosti velkých mezinárodních, malých sportovních, tak i heliportů. Stejně tak se musíme vyhnout leteckému provozu i mimo letiště a tím, že nebudeme létat výše než 100 metrů nad zemí.

ImgCom (1)_10

Dále bychom se měli vyhýbat zakázaným leteckým prostorům neboli bezletovým zónám. Na území České republiky jsou místa, kde jednoduše nesmí létat nic. Každého určitě napadnou jaderné elektrárny v Dukovanech a u Temelína, ovšem takových prostorů je v České Republice více. Pro jejich kompletní přehled je zapotřebí zakoupit leteckou mapu, nebo jít na stránky Řízení letového provozu.

mapacr

Co ale dělat, když by se vám létání s drony natolik zalíbilo, že byste si chtěli udělat letecký průkaz? V tom případě si detailně nastudujte pravidla pro lety bezpilotních letounů na stránkách (doporučujeme k přečtení i rekreačním uživatelům) a kontaktujte Úřad civilního letectví.

ZDROJ: ALZA.CZ