Domů / Co je to dron?

Co je to dron?

Je to bezpilotní letoun – ale abychom nebyli tak skoupí na slovo, prozkoumáme drony více do hloubky. Rozdělíme si je do dvou skupin – UAV (Unmanned Aerial Vehicles = letouny bez posádky) a RPAS (Remotely Piloted Aerial Systems = letouny s ovládáním na dálku). Nebude překvapením, že největší využití dnes oba typy dronů nachází v armádě jako špionážní, průzkumné a naváděcí systémy. Takové drony vydží ve vzduchu i desítky hodin a poskytují velení nebo operujícím jednotkám kompletní obrázek o prostředí i lumpech, kteří se zde nachází.

Bacha, letí dron!

Dnes na nebi najdeme drony i v oblastech kde se neválčí. Vzduchem je prohání hasiči, fotografové, filmaři, správci dopravních cest a železnic, stavebníci, policie anebo nadšenci pro modelařinu a děti. Díky dnešní technice – zejména bezdrátovým technologiím, stabilizačním systémům, zařízením pro digitální zpracování obrazu a miniaturizaci všeho si můžete profesionální dron pořídit domů i vy!

Nejspíše se takto setkáte s drony ve formě multikoptér – narozdíl od běžné helikoptéry s jedním hlavním rotorem nabízí rotorů hned několik. Pro běžné a nekomerční využití převládá nabídka kvadrokoptér (tj. se čtyřmi rotory). Dražší jsou pak s ohledem na vyšší nosnost hexakoptéry nebo oktakoptéry, popř. ještě vyšší. Nebudete-li si chtít jen létat pro zábavu, bude rozhodujícím prvkem doba letu a nosnost. Obě veličiny jsou přímo úměrné velikosti dronu. U těch malých hovoříme o nosnosti pár gramů (při váze kvadrokoptéry pouhých 12 gramů!) s dobou letu 5-7 minut, kdežto kvadrokoptéry střední a vyšší cenové kategorie zvládnou unést i několik stovek gramů (typicky HD videokameru nebo zrcadlovku) a doba letu se může vyšplhat i na 30 minut. Čím větší kapacita baterie, tím větší hmotnost a nutnost použití těžších rotorů a větších vrtulí.

Jak začít?

Rozhodně doporučujeme se „zaučit“ nejprve na menších a levnějších dronech – garantujeme, že pilotáži přímo propadnete a budete chtít zanedlouho přesedlat na větší zařízení, nicméně na ovládání je potřeba si zvyknout a i přesto, že výrobci s pády a nehodami počítají a drony mají obrovskou odolnost, může dojít při letu ve velké výšce či rychlosti k zničení dronu, poškození majetku nebo dokonce ke zranění osob či zvířat.

 

ZDROJ: DRONPILOT.CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *