ČlánkyRady a tipy
Trendy!

Obecná doporučení a rady pro začátečníky (WIKI / FAQ)

Obecná doporučení a tipy nejen pro začínající piloty.

Tato stránka se bude neustále vyvíjet a budou zde postupně přibývat nové věci. Pokud si myslíte, že je něco, co by zde mělo být, neváhejte nás kontaktovat.

Předpokládáme, že stránku s obecnými pravidly pro létání s drony jste již četli, pokud ne, doporučujeme prostudovat.

Kontrola před každým letem

Co byste měli udělat, než se se svým miláčkem vůbec vydáte do vzduchu?

1.- Ujistěte se, že vše co můžete ověřit funguje správně. Měli byste mít 100% jistotu.

2.- Ujistěte se, že máte nabité všechny baterie, včetně té do ovladače.

3.- Ověřte každou součástku, která má anténu. – Správně zkalibrovaný model, dostatek GPS satelitů (doporučuji 8), dobrý signál modelu s vysílačem apod.

4.- Pokud je Vaše baterie na některém místě vyboulená či jen lehce poškozená, nikdy ji nezkoušejte vkládat do modelu a používat!

5.- Kontrola ovladače je také důležitá. Před každým použitím vystoupejte s modelem do výšky 2 metrů a zkontrolujte mírnými pohyby páček (kniplů), že směry a ovladatelnost funguje jak má.

Co dělat, když ztratíte svůj dron a nenajdete ho?

Měli byste počkat na telefonát od laskavého člověka, který ho našel. Doufáme, že jste napsali své telefonní číslo na kvadrokoptéru, že ano? Je to tak? 😀 (jedno z dalších doporučení).

Co mám dělat v případě nouze?

“Nouze” je velice široký pojem, pro každého je nouze něco jiného. Pokud jste ovšem začátečník, může to znamenat, že jste ztratili kontrolu nad svou kvadrokoptérkou. V tomto případě byste měli sundat prsty z kniplů, dron se při nejmenšim zpomalí. V lepším případě, pokud je dron nastaven v režimu GPS, zůstane stát na místě, kde se zrovna nachází. Pokud je Váš dron daleko a nelze určit, jakým směrem je orientace “přídě” / předku dronu, zkuste (pokud máte k dispozici) zapnout funkci Home Lock* a stáhněte páčky k sobě, měl by se automaticky vracet k vám. V případě že by funkce Home Lock nepomáhala a vy stále nejste schopni určit orientaci kvadrokoptéry, zkuste (v případě že dron vidíte) pomalu hýbat páčkami např. ve směru hodinových ručiček do doby, než se Vám to nepodaří.

Co mám dělat v případě Fly Away*?

Pokud máte tzv. “Fly Away” (vysvětlivky níže) pravděpodobně to bude znamenat, že jste udělali něco špatně.

Hlavně nepanikařit!

Nejprve zkontrolujte ovladač, zda-li jste ho náhodou omylem nevypli. (Většina novějších dronů má funkci návratu na místo vzletu, pokud byli před vzletem zapsány GPS souřadnice)

Pokud však dron nereaguje a bezpodmínečně odlétá bez kontroly pryč, máte tyto možnosti:

1.- Pokud dron není moc daleko, a je v dosahu signálu s Vašim ovladačem, přepněte z režimu GPS na manuální ovládání a poté ihned zpět, aby byl ukončen failsafe režim. (v případě že je aktivován)

2.- Pokud máte vybitý ovladač, nezbývá než čekat, až se dron vrátí na místo vzletu sám. (v případě dodržení všech bezpečnostních pokynů, viz. zapsání GPS souřadnic před vzletem)

3.- Pokud nereaguje v GPS ani ATTI módu, přepněte na plný manuál a zkuste dron ovládnout sami. (za předpokladu, že jste se seznámili v létání v manuálním režimu)

4.- Pokud je v dosahu elektromagnetické rušení a Váš dron “blázní”, okamžitě vystoupejte do výšky 100 metrů a zkuste se vrátit zpět.

5.- Pokud máte zapnutý WiFi stream z Vaší GoPro kamery a vaše Kvadrokoptéra (řekněme DJI Phantom 1) používá stejnou frekvenci (2,4 GHz), měli byste ihned přestat streamovat live video z vaší GoPro a ihned ukončit aplikaci v telefonu. To snad zastaví přenos obrovského množství přenášených dat z vašeho GoPro a je zde vysoká pravděpodobnost opětovné plné kontroly nad vaším modelem.

Co mám dělat, když začne pršet?

Před každým letem si zkontrolujte meteorologická data z radaru srážek. Pokud nemáte tu možnost a přesto tedy začne pršet, okamžitě zahajte přístávání. Mokrý dron nebude fungovat a s největší pravděpodobnotí ani nebude reagovat na příkaz návratu domů). Leťte co nejníže to půjde až do bodu, kde budete moci bezpečně přistát.

FAQ

Co je to Home Lock?

Home Lock je určitý typ regulačního režimu, což znamená: Pokyn “vpřed” znamená “pryč od vás” a pokyn “vzad” znamená “směrem k Vám”. Nezáleží na tom, jakým směrem Váš dron míří. Tento režim může být velmi, velmi užitečný v případě nouze (pokud jste ztratili orientaci a nevíte, jakým způsobem přesunout váš dron zpět k vám, nebo pokud váš FPV přestal pracovat a vy nemáte vizuální kontakt s dronem, protože je daleko). Home Lock funguje jen tehdy, když se úspěšně zapsali GPS souřadnice místa vzletu.

Co je to Fly Away?

Fly Away je stav, kdy váš dron z ničeho nic přestává reagovat na vaše povely, a odléta libovolným směrem pryč. Tento stav může být zapříčiněn silným elektromagnetickým rušením, či rušením jiného typu, nebo také chybou pilota.

Související články

omentářů

 1. Dobry den, mam dron Dromida Vista fpv po sparovani ovladaca mi blika svtielko POWER na ovladaci a dron nereaguje , baterie som nabil aj vymenil aj v DRONE je nabita bateria, poradte prosim co to sposobuje

  1. Dobrý den,
   mám stejný problém jak popisujete. Podařilo se vám ho vyřešit, můžete mi poradit?
   Děkuji za ochotu.
   Zdraví Zdeněk Martínek

 2. I have read so many articles regarding the blogger lovers however this
  piece of writing is in fact a fastidious post, keep it up.

 3. Dobrý den. Mám problém s nastartováním Phantoma 3 Advanced. 4 měsíce jsem ho nepoužíval. Baterie jsou všechny dobité, dron ale nejde zapnout. Tlačítka zapínání vždy akorát ukážou stav baterie. Můžete mi poradit, kde je chyba? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button