ČlánkyRady a tipy
Trendy!

Jak předejít FlyAway a pádům

Vyhněte se problémům, jako jsou:

1. Fly Away
2. Pády
3. Bludné chování kvadrokoptéry
4. Ztráty
5. Nákladné opravy

Tento článek obsahuje ty nejlepší základní rady nejen pro drony od DJI. Je jen na Vás, zdali věnujete pár minut tomuto článku. Myslíme si, že Vám ale ušetří mnoho času a možná i peněz.

Začneme hned na začátku

Někdo utratí tisíce za dovolenou, jiní šetří několik měsíců na TOP dron ve své kategorii, jako je například DJI Phantom. Je nám jasné, že ihned po koupi toužíte svůj nový model dostat co nejdříve do vzduchu – ale to touha rychle létat je pravděpodobně největším nepřítelem vaší peněženky … a vašeho Phantomu!

DJI Phantomy jsou létající kamery. Jsou to „nástroje“, nikoli sportovní nebo závodní stroje. Náš první kus poradenství by mohl znít asi takto:

„Jedná se o velmi jemné a citlivé modely a neměli by být používány jako Vaše jediné létající stroje. DJI Phantomy jsou považovány za létající kamery, které by měly být použity pouze tehdy, pokud máte v úmyslu skutečně pouze fotografovat nebo natáčet statické objekty. Pokud s nimi budete chtít létat i z jiných důvodů – např. jen tak pro zábavu, potom to pravděpodobně budou pouze zbytečně utracené peníze. “

Pokud bude DJI Phantom Vaší první kvadrokoptérou, je zde velká pravděpodobnost další brzké (vysoké) investice. Pro úplný začátek doporučujeme pořídit si dron takový, jehož ztráta Vás „nebude mrzet“. Získejte tedy alespoň pár hodin zkušeností trénováním na levnějších dronech. Pár takových jsme vám vypsali ZDE.

Vyhýbejte se letu nad vodou

Alespoň ze začátku se snažte vyhýbat se letu nad řekami, jezery či rybníky. Pokud se rozhodnete pro takový let, zahajte návrat dříve, než se kapacita baterie ocitne u 50%.

Ztrátou nebo pádem přicházíte o záruku na koptéru, to jsou pravidla DJI – proč?

Nejedná se o standardní spotřební elektroniku nebo zboží – jsou to experimentální letouny pro nadšence, které jsou velmi složité a je zde nekonečné množství důvodů, proč může dojít k selhání, nebo ke ztrátě modelu.

I když se budete řídit většiny z těchto doporučení:

Hobby koptéry nejsou navrženy tak, aby vydrželi roky – zvláště bez vhodné péče a údržby, která je také finančně náročná. To je vlastně pravidlem všech letadel. Narozdíl od leteckých společností nebo majitelů pravých letadel, kteří si příslušnou údržbu zaplatí.

Ikdyž se jedná o „zázračné stroje“, mnozí budou pravděpodobně zklamáni, že jsou rychle oslabovány aktivem. To platí zejména, když svou koptéru ztratíte nebo Vám spadne. Na nulu se dostanete během několika vteřin.

Umět předvídat je klíčem k dobré zkušenosti majitele.

Samozřejmě, můžete být sebevíce opatrní a můžete mít také štěstí. Při ztrátě nebo poškození zjistíte, že jste se měli předem lépe připravit. Bohužel moc pozdě.

Otevření krabice – Co dělat jako první?

Jste zkušený R/C pilot? Pokud ano, zas tak vážně to brát nemusíte.

Váš Phantom je dodáván se „Stručným manuálem“. Aneb – „Stručný návod k obsluze je nejnebezpečnější část krabice DJI Phantom„.

Musím souhlasit. Pokud již máte dostatečné zkušenosti s DJI Phantomy nebo koptéry vybaveny GPS modulem, nepoužívejte tuto příručku pro nic jiného, ​​než je rozbalení a montáž Vašeho Phantomu a seznámení se se všemy pojmy. Tyto pojmy si můžete vytisknout nebo ofotit do Vašeho mobilu pro případ, že by Vám v terénu chyběli.

Pro ty, kteří chtějí mít svůj Phantom pohromadě a ne na kusy, je zde pár stručných rad:

1. Pochopte účel a využití pro koptéru DJI Phantom (uvedeno výše v tomto článku).

2. Zkušeným pilotem se stanete tehdy, pokud získáte dostatek zkušeností jak v praxi, tak čtením různých fór, článků, rad a tipů atp.

3. Pečlivě si prostudujte všechny DJI materiály o vaší koptéře – nacházejí se na adrese:
http://www.dji.com/
Také se podívejte na některé z oficiálních videí DJI, na Youtube nebo Vimeo.

4. Pokud si myslíte, že jste připraveni na svůj první vzlet s koptérou, vezměte si Phantoma na velký otevřený prostor (pole, atd.) – nelétejte ve vaší ulici nebo v omezeném prostoru – např doma.

Zkuste alespoň na dvě nabití létat nízko u země, která má měkčí povrch – např. pole. Tím vypilujete drobné chybičky které by ve větší výšce mohli být fatální.

Než narazíte do pole

DJI přináší Phantoma s velkou řadou omezení chytrých funkcí – v obavách, že noví uživatelé nebudou vědět, jak je používat. Snaží se je udržet v bezpečí tím, že jako výchozí hodnoty pro první let jsou v režimu GPS. Problém je v tom, že to bohužel může způsobit mnohem více problémů, než užitku.

Mnohé FlyAway a pády koptér jsou způsobeny většinou právě ztrátou GPS satelitů – v kombinaci s uživatelskou neznalostí.

Zde opět platí – přečtěte si o všech funkcích vaší koptéry pro případ, že ke ztráte GPS signálů či zmatenosti kompasu dojde.

Pár rad:

Režim GPS-ATTI je režim, kde je koptéra 100% závislá na dobrém signálu GPS – při jeho ztrátě se koptéra může chovat velice zmateně a může nastat již zmiňovaný FlyAway. GPS signál může být nespolehlivý z mnoha různých důvodů – Nevyplácí se na něj spoléhat.

Režim ATTI je režim, který udrží Vašeho Phantoma ve stejné výšce, nikoli však místě. Režim ATTI nevyužívá GPS satelity. Pokud tedy v režimu GPS dojde ke ztrátě signálu s GPS satelity, doporučuji okamžitě přepnout do módu ATTI, je zde totiž mnohem větší pravděpodobnost, že o svůj stroj nepřijdete.

HOME LOCK – jedná se o užitečný způsob, který umožňuje koptéře zapomenout, že má předek, zadek či boční strany.

Zde je scénář: Phantom je 300 stop ve vzduchu a 800 stop od vás a vy nedokážete určit, jakým směrem míří jeho přední strana. Začnete panikařit a pokusíte se Phantoma dostat zpět k vám, bohužel bezúspěšně.

Řešení: Přepněte do Home Locku a stáhněte k sobě pravou páčku / knipl. Olá! Phantom se začne vracet směrem k Vám. Když se dostane natolik blízko, že dokážete identifikovat LED diody (přední a zadní stranu), můžete přepnout zpět do GPS nebo ATTI módu a bezpečně pokračovat v letu či přistát.

Home Lock je vhodnější než funkce RTH – Return to Home (návrat domů), z několika důvodů. Hlavně proto, že máte kontrolu nad koptérou, jako např. pokud jde o rychlost, úhel, nadmořskou výšku atd. místo zahájení automatické funkce.

Shrnutí

Na toto téma bychom mohli napsat celou knihu. Pokusili jsme se zde vypsat co nejvíce nejzákladnějších informací, které Vám pomohou udržet svého Phantoma v celku.

Zde jsou některé další základy – každý z nich je velice důležitý, začátečníkům doporučujeme si je ofotit, či vytisknout.

1. Jak je uvedeno v návodu, zkalibrujte kompas při prvním letu. Nekalibrujte každý další let! Další kalibraci zahajte pouze v případě, že jste nelétali několik dní, nebo když Vám sám Phantom v aplikaci napíše chybovou hlášku. Pokud se přesunete více než 10 km od posledního místa vzletu, kalibrace bude nutná. – Osobně jsme však s Phantomem nacestovali kolem 100 km bez nutnosti další kalibrace.

2. Zapínání ve správném pořadí – Nejdříve zapněte svůj RC ovladač, poté Phantoma

3. Létejte v otevřeném prostoru a ujistěte se, že máte dostatek GPS satelitů

4. Ujistěte se, že máte na ovladači zaplý režim GPS – alespoň do doby, než se nenaučíte v ATTI módu

5. Zvažte pořízení ochraných krytek na vrtule – Phantom dokáže nadělat pěknou paseku v případě nárazu

6. Buďte opatrní v prvních letech – zjistěte, jak se Phantom chová v silnějším větru, atp.

9. Nespoléhejte se ani na RTH (Return to Home) – pokud tedy nemáte jinou možnost. RTH slouží jen jako případ nouze.

Používejte selský rozum

Ten v dnešní době bohužel není, co býval.

Mnoho lidí přepíná své Phantomy do GPS režimu a odletí s nimi na míle daleko a potom brečí, když se jim Phantom už nikdy nevrátí zpět.

Phantomy nejsou určené pro fotografování na velké vzdálenosti.

Buďme zodpovědní. Např. můj Phantom se mění v malou černou tečku již ve vzdálenosti 300m.

Já si raději na ten konec parku dojdu a natočím si ho z bezpečnější vzdálenosti.

Mnoho lidí tyto rady nebude brát v úvahu a někteří se možná svého hobby úplně zřeknou. Pravdou je, že to není pro každého – Drony jsou stále v pionýrských stádiích a ti, kteří očekávají Phantom, nebo jakkoukoliv koptéru tak, aby fungovala bezchybně jako jejich iPhone nebo notebook si počkají ještě několik let, či desetiletí.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button