Domů / Články / DJI Mavic Pro: Nejlepší dron na cesty?

DJI Mavic Pro: Nejlepší dron na cesty?


Drony jsou neuvěřitelným nástrojem pro zachycení snímků a videí v naprosto odlišné perspektivě. S DJI Mavicem Pro máme konečně dron, s nímž můžeme snadno cestovat a zároveň pořídit foto/video v prvotřídní kvalitě!

Možnost zabalit dron spolu s fotoaparátem a jejich příslušenstvím do jediného batohu byl náš sen od té doby, co jsme poprvé začali s drony létat.

Mavic má všechny vlastnosti původního DJI Phantom 4, je ale o polovinu menší a polovinu lehčí.

Složený Mavic je velký asi jako lahev vody.

Společnost DJI pracovala desítky hodin na vypracování toho úžasného stroje. Čtyři sklápěcí ramena včetně vrtulí z něj dělají opravdu úžasného společníka na cestách.

Dokonce i dálkový ovladač je přibližně o polovinu menší, než u jeho předchozích modelů. Přesto se nový démon DJI může pyšnit asi 21 minutami letu, rychlostí až 64 km/h a působivým dosahem až 7 km.

Se schopností natáčet 4k videa a pořizovat RAW snímky je Mavic stejně výkonný jako jeho předchůdce (DJI Phantom 4). Nechybí ani optické senzory, které vám pomáhají vyhnout se překážkám a zabraňovat tomu, aby se dron zřítil.

SPECIFIKACE MAVIC PRO

 • Nahrávání videa: 4K při 24/30p nebo 1080 při 60/30/24p
 • Rozlišení: 12 megapixelů
 • Maximální rozlišení: 4000 x 3000
 • Objektiv: 28 mm
 • Paměťová karta: Micro SD
 • Citlivost ISO: 100 – 3200
 • Maximální rychlost: 64 km/h
 • Průměrný čas letu: 27 minut
 • Maximální vzdálenost: 7 km
 • Hmotnost: 732 g

LÉTÁNÍ S MAVICEM

Mavica je překvapivě lehké ovládat. Lehce to může připomínat videohru (s nadsázkou). Pokud se rozhodnete pustit ovládací prvy (páčky), dron bude spolehlivě levitovat na jednom místě.

Drony jsou zároveň i komplikované stroje – musíte si být vědomi svého okolí a dbát nejen na vaší bezpečnost.

Předtím, než začnete s Mavicem létat, doporučujeme shlédnout pár videí na YouTube, popřípadě pročíst pár článků z internetu. Poté trénujte létání v simulátoru v aplikaci DJI GO.

Až budete mít pocit, že jste připraveni k reálnému letu, doporučujeme cvičit s Mavicem například na širokém a otevřeném poli.

Mavic má režim pro začátečníky, který ddron rapidně zpomalí, omezí jeho výšku a vzdálenost. Tento režim je vhodný pro začátečníky.

VZLET A PŘISTÁNÍ

Rozložení a příprava Mavicu na let trvá méně než 2 minuty. Nejdříve spusťte aplikaci DJI GO na svém telefonu, připojte telefon k dálkovému ovladači, zapněte dálkový ovladač a poté zapněte dron.

Mavic se pokusí připojit k GPS satelitům, které jej udržují stabilním během letu.

Než začnete létat na novém místě – více vzdáleném od posledního, nezapomeňte zkalibrovat kompas (tzv. „Drone dance“). Je to snadný proces, který trvá méně než 20 sekund.

Jednou z nevýhod kompaktního designu DJI Mavic je skutečnost, že má mnohem menší výšku než Phantom 4, což znamená, že je spodek dronu blíže k zemi.

Může to být problém ve chvíli, pokud budete muset přistát ve vysoké trávě. Je tedy lepší si před každým vzletem vybrat dostatečně vyvýšené místo, odkud můžete vzlétnout i bezpečně přistát. Náš heliport je obvykle z batohu, ve kterém Mavica přenášíme.

Pokud dojde k nedostatečnému nabití baterie nebo ke ztrátě spojení s vysílačem, Mavic se automaticky „vrátí domů“ (na místo vzletu) pomocí GPS. Fotoaparáty na spodní straně Mavicu zaznamenají fotografii místa startu a pomáhají přistát na stejném místě při přistání. Docela impozantní technologie, že?

KVALITA OBRAZU

Když Mavic vyšel, objevilo se na internetu několik videí, ve kterých uživatelé upozorňovaly na rozmazaný obraz. Důvod byl velice prostý, uživatelé Mavicu si neuvědomovali, že je potřeba fotoaparát nejdříve zaostřit dotykem na obrazovku jejich smartphonu.

Tento problém byl však vyřešen, neboť se již v nýnější aktualizaci firmaru nachází autofocus (automatické zaostřování). Ten lze samozřejmě dle vašich potřeb v nastavení vypnout.

Oproti modelům Phantom 4 nebo Inspire 2 má Mavic menší senzory kamery, takže nenatočí tolik detailů při nižším světle. Nemění to však nic na tom, že je jeho video úžasné i přes jeho malou velikost.

VÝDRŽ A ŽIVOTNOST BATERIE

Výdrž baterií DJI Mavic je solidní, v průměru 21 minut na typický let (při předpokladu, že zbývá 15% kapacity).

My cestujeme se 3 bateriemi, abychom maximalizovali dobu letu na co nejvíce místech, určitě zvažte pořízení náhradních akumulátorů. Dobíjení baterie trvá přibližně 60 minut a asi 2 hodiny, než se nabije ovladač. DJI doporučuje úplné vybití (cyklování) vaší inteligentní letové baterie po každých 20 nabíjeních, aby se maximalizovala její životnost. Kolik cyklů má baterie můžete zjistit v aplikaci DJI GO.

NASTAVENÍ DJI MAVIC

4K nebo 1080?

Vlastně ani jedno. Po sečtení a odečtení všech pro a proti, nám vyšel nejlepší výsledek při nahrávání v rozlišení 2,7K při 30fps.

Je to složitější, než se na první pohled může zdát. Laicky řečeno – 4k videozáznam potřebuje bitrate 100 Mpx. Mavic dokáže pracovat pouze s bitovou rychlostí 65 megapixelů, což znamená, že se záběr bude komprimovat a to ve finále nebude vypadat úplně dobře.

Zlatý střed je pro nás tedy natáčení v rozlišení 2,7k.

Zatímco Mavic může technicky natáčet videa o rychlosti 60 snímků za sekundu, v praxi to opět nebude vypadat moc dobře. Pro nejlépe vypadající záběry se ujistěte, že budete mít nastaveno 24 fps nebo 30 fps.

RYCHLOST GIMBALU

Výchozí rychlost náklonu gimbalu pro nás byla v základu příliš vysoká. Doporučujeme ji zpomalit v nastavení aplikace DJI GO na hodnotu 20 – alespoň do začátku.

Pomůže vám to dosáhnout plynulejších a jemnějších video záběrů.

RYCHLOST ROTACE DRONU

Co se týče rychlosti rotace dronu, opět na nás byla příliš rychlá. Máme radši klidnější záběry, a tak jsme neváhali rychlost rotace snížit v nastavení. Snížili jsme ji z 0.25 na 0.20.

INTELIGENTNÍ LETOVÉ REŽIMY

Mavic má 11 působivých inteligentních letových režimů. Jedná se o software, který dronu umožňuje létat doslova za vás a získat tak různé druhy jedinečných záběrů, které je obtížné natočit při manuálním řízení.

Chcete-li je aktivovat, musíte přejít do nastavení režimu letu. Poté můžete v případě potřeby jednoduše pozastavit nebo zastavit program a vrátit se k ručnímu ovládání.

Zde jsou některé z našich oblíbených.

SLEDOVÁNÍ POHYBU

Na vašem smartphonu stačí označit libovolný objekt (člověka, zvířě, auto, atd.) a dron jej bude automaticky „pronásledovat“. Je to skvělé například pro cyklisty, kajakáře, na procházky a dokonce i pro auta (tedy pokud nejedou rychleji než 35 km/h).

GESTO

Jinými slovy Mavic „selfie“. Pošlete drona do vzduchu, položte dálkový ovladač (nebo jej skryjte ze záběru), zamávejte rukama směrem na Mavica, poté gestami rukou udělejte „rámeček“ před vaší hlavou a váš Mavic vyfotí 3 zasebou jdoucí fotografie. Je třeba přejít z videa na fotografický režim.

CINEMATIC

Režim Cinematic je k dispozici v aplikaci DJI Go V4.0. V podstatě zpomaluje určité pohyby dronu, čímž defakto vyhlazuje obraz při natáčení videa. Je však důležité si uvědomit, že tato funkce také výrazně zpomaluje brzdnou rychlost, pokud tedy pustíte páčky, dron bude brzdit pomaleji. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti vůči okolním předmětům.

STATIV

Režim „stativ“ je velice užitečný. Drasticky zpomalí rychlost dronu, a to až na 5-6 km/h. Je užitečný pro pomalé a hladké filmové záběry. Je také skvělý pro manévrování v těsných prostorách, jako jsou úzké stezky, nebo kolem stromů.

COURSE LOCK

Dalším oblíbeným režimem je Course Lock, kdy drone bude letět v jednom směru bez ohledu na to, kam míří kamera.

POI (Point Of Interest)

Řekněme, že budete chtít létat kolem konkrétní budovy nebo památníku. S bodem zájmu si zaletíte na stojící předmět, zamknete a potom upravíte průměr kružnice dronu a rychlost, jakou chcete letět. Dron pak bude kroužit nad vybraným subjektem a bude ho stabilně držet ve svém záběru. Stabilně létat kolem objektů je jinak velice obtížné, POI to udělá za vás.

TERÉN

Terénní režim je skvělý pro létání např. směrem dolů nad nerovnou pevninou nebo po straně kopce. Mavicovy spodní senzory sledují měnící se strukturu země a udržují ho v určité výšce nad ním. Takže se nemusíte starat o jeho výšku.

FOTOGRAFOVÁNÍ

Kamera Mavicu s rozlišením 12 Mpix dokáže zachytit i skvělé statické fotografie ve formátu RAW (pro ty, kteří rádi své snímky dále zpracovávají), nebo normální JPG. Můžete také fotografovat v manuálním režimu a nastavit si ISO, expozici a rychlost závěrky dle vašich potřeb.

K dispozici jsou možnosti bracketingových snímků, samospouště a další.

Obrazový snímač má stejnou velikost jako původní Phantom 4, nicméně novější Phantom 4 Pro od DJI má již snímač asi o 4násobek větší, než Mavic. To znamená, že snímky z přístroje Phantom 4 Pro budou lepší v situacích s nízkým osvětlením, nebo menším šumem.

MAVIC TIPY

ZAPNĚTE NAHRÁVÁNÍ!

Tato rada zní samozřejmě velice hloupě, nicméně se nám již několikrát stalo, že jsme zapoměli zapnout nahrávání a přišli tak o skvělé záběry. Možná proto, že jsme byli Mavicem tolik okouzleni, nebo jsme byli ohromeni okolní scenérií.

ZOBRAZENÍ NA CELOU OBRAZOVKU

Malý ovladač Mavicu je velice úhledný, zobrazuje detaily letu jako rychlost, nadmořskou výšku, vzdálenost a úroveň nabití baterie. Tyto funkce vám pomohou k tomu, abyste si mohli přepnout obraz na plné rozlišení přenosu videa a nemuseli se tak soustředit na letové údaje v aplikaci. Stačí přetáhnout prstem nahoru na displeji, a je to!

POMALÉ A STABILNÍ ZÁBĚRY

Létání v rychlosti 40 km/h ve sportovním režimu je velice zábavná záležitost, je však v rozporu s kvalitními záběry. Hladké a stabilní videa jsou obecně považovány za ty nejlepší, tedy kromě určitých vyjímek.

NÁVRAT DOMŮ

Možná už jste si někdy položili otázku, k čemu je ten návrat domů vlastně dobrý, když si zpět můžete doletět sami? (pomineme-li krizové situace)

Software je mnohem šikovnější než lidé. Pokud tedy chcete ušetřit co nejvíce baterie, je to ta nejlepší volba pro cestu zpět. Mavic poletí optimální rychlostí a ušetří tak mnoho drahocené energie. Pokud budete chtít přistát sami, můžete funkci během výkonu libovolně zrušit a převzít kontrolu.

CHYCENÍ DRONU PŘI PŘISTÁVÁNÍ

Pokud se pokoušíme vzlétnout z nerovného místa (skály, vysoká tráva atd.), zpravidla vzlétneme z batohu Mavicu a při přistávání ho chytneme do své ruky. Pokud však nevíte, jak váš dron reaguje v určitém druhu počasí, tuto metodu vám nedoporučujeme, může to být nebezpečné.

NALEZENÍ DRONU PO HAVÁRII

Bohužel neustále přibývají případy, kdy někdo s dronem havaruje. Pokud dojde k havárii vašeho dronu a vy přesně nevíte, kam spadl, nejlepší způsob, jak ho najít, je použití informací GPS uložených v aplikaci DJI GO. Klikněte na mapu, a zazoomujte místo, odkud byl odeslán poslední signál, pak se tam přesuňte a začněte hledat. Někdy je až neuvěřitelné, jak přesnou lokaci dokáže GPS ukázat.

FACEBOOK LIVE

Věděli jste, že můžete vysílat živě přímo z vašeho Mavicu na Facebook a YouTube? Video přenos bude přenášen z dronu, zatímco zvuk bude přenášen z telefonu. To vám umožní vyprávět příběh nebo popsat to, co vidíte při samotném natáčení. Je to možné pouze se silným 3G signálem, po wifi a 4G je však přenos nejlepší.

PŘÍSLUŠENSVÍ PRO DJI MAVIC

SLUNEČNÍ CLONA

DJI Mavic Monitor Hood vám pomůže vidět obrazovku vašeho telefonu na přímém slunečním světle. Zvláště, pokud jsou vaše oči citlivé na slunce. Co dodat.

DJI Mavic Monitor Hood

Sluneční clona na Smartphone.

ZJISTIT CENU

NABÍJEČKA DO AUTA

S nabíječkou do auta můžete jednoduše dobíjet baterie Mavicu i na cestách.

DJI Mavic Car Charger

Autonabíječka pro DJI Mavic.

ZJISTIT CENU

ND FILTRY

ND Filtry můžeme považovat za sluneční brýle pro kamerku vašeho dronu. Poskytuje profesionálním fotografům možnost fotografovat při pomalejších rychlostech závěrky při jasném slunečním světle a vytváří tak téměř dokonalý filmový vzhled.

DJI Mavic ND Filtry

ND filtry pro DJI Mavic.

ZJISTIT CENU

POJIŠTĚNÍ DRONU

Jak jsme psali výše, neustále přibývá lidí, kteří se svým dronem havarují. Nejlepší je být připraven a zakoupit si pojištění DJI Care Refresh. Pokud byste nedejbože havarovali, s DJI Care Refresh se dostanete zpět do vzduchu velice brzy.

DJI Care Refresh

Pojištění pro DJI Mavic.

ZJISTIT CENU

SOUHRN

Všechno vaše kamerové vybavení na cesty se vám včetně Mavicu s přehledem vejde do jedné tašky / batohu. Rovněž je Mavica mnohem snažší používat např. při Snowboardingu, turistiky na horách, na lodi nebo jakémkoli jiném dobrodružství.

Nejenže je mnohem menší a lehčí než ostatní drony, je zároveň dostatečně rychlý, stabilní a snadno se ovládá.

Jeho kvalitní kamera je naprosto dostačující pro pořízení velice kvalitních záběrů.

Tento dron Vám DOPORUČUJEME.

DJI Mavic Pro

DJI Mavic Pro

KOUPIT NYNÍ V AKCI

Zvažujete koupi Mavicu?

Drony jsou neuvěřitelným nástrojem pro zachycení snímků a videí v naprosto odlišné perspektivě. S DJI Mavicem Pro máme konečně dron, s nímž můžeme snadno cestovat a zároveň pořídit foto/video v prvotřídní kvalitě! Možnost zabalit dron spolu s fotoaparátem a jejich příslušenstvím do jediného batohu byl náš sen od té doby,…

Hodnocení

Cena - 90%
Kvalita - 100%
Výdrž baterie (až 31 min) - 100%
Zábava a naplňení - 100%
Dosah - 100%

98%

CELKEM

Dron DJI Mavic Pro je připraven k letu téměř po rozbalení krabice. Je snadné se naučit létat a jeho skladnost je obrovskou výhodou. Dokonale malý, dokonale chytrý, za velice příznivou cenu.

Hodnocení uživatelů: 4.65 ( 1 hodnocení)

Mohlo by vás zajímat

DJI Mavic Pro vs Phantom 4 Pro: Jaké jsou hlavní rozdíly? Máme odpověď!

Dnes jsme si pro vás přípravili asi nejprobíranější téma za poslední dobu. Pokusíme se vám …

6 komentářů

 1. V článku https://www.bronislavmarketing.cz/phantom-4-nebo-mavic-pro-srovnani-modelu/ jsem porovnával (z vlastních zkušeností) proti sobě Phantom 4 a Mavic Pro 🙂 ve výsledku souhlasím s tím co píšete 🙂

  • Skvělá recenze, která není recenzí 🙂 Proč lžete čtenářům?

   • Omlouvám se, máte pravdu, slovo „recenze“ se do mého článku moc nehodí, recenzí je spíše tento článek – v článku jsem to opravil. Díky za feedback a tip :). B.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *