
#1 Ne všechny bezpilotní letouny jsou jednoduché na ovládání
Pokud si chcete koupit dron, měli byste nejprve vědět, že vše, co letá, bude těžké ovládat. Je téměř nemožné letět s typickou kvadrokoptérou, která by měla pouze 4 motory a vrtule. To, co ji dělá stabilní je počítač uvnitř (tzn. řadič). Každý model se v letu může mírně lišit, v závislosti na tom, jaký typ ovládání má. Některé řadiče letu jsou nastaveny pro agilnější létání, zatímco jiné by mohly být zaměřeny více na stabilitu.
Přpravili jsme pro vás jednoduchou křivku / graf, který nám ukáže, v jakých cenových relacích se pohybují drony s jednoduchým, nebo naopak složitějším ovládáním. Hodnota snadnosti ovládání se pohybuje od 0 do 10 a hodnota ceny se pohybuje od 0,- Kč až 25,000,- Kč. Při pohledu na graf můžete vidět, že drony s nejjednodušším použitím se pohybují okolo 18,000,- Kč. Důvodem, proč dražší drony “létají lépe”, je ten, že mají přidáno monoho senzorů pro let a lepší řadiče letu.
Data na grafu jsou pouze z naší zkušenosti, není to žádný ověřený zdroj:
# 2 Ne všechny drony jsou připraveny k letu
Když se díváte na drony v e-shopu nebo v kamenné prodejně, uvidíte několik běžných zkratek, které se u nich objevují. Jimiž jsou například: RTF, BNF a ARF.
RTF (Ready-To-Fly) – připraven k letu: RTF kvadrokoptéry obvykle nevyžadují žádnou montáž nebo nastavení před vzletem. S největší pravděpodobností vás ale pár kroků před prvním letem čeká. Budete muset například dobít baterii, namontovat vrtule nebo spárovat ovladač s dronem. Tyto věci jsou většinou podrobně napsány v přiloženém manuálu.
BNF (Bind-And-Fly) – spáruj a leť: BNF kvadrokoptéry jsou obvykle kompletně sestaveny, ale není k nim ovladač. S BNF modely budete muset použít ovladač, který buď již máte (pokud je kompatibilní), nebo ho koupit dodatečně. Měli byste však vědět, že pokud ovladač a dron vysílají na stejné frekvenci, ještě to neznamená, že spolu budou kompatibilní. V analogových dobách bylo téměř zaručeno, že tomu tak bude . Nyní však máme dobu digitální. Důkladně se proto ujistěte, že je vaše zařízení vhodné pro vzájemnou komunikaci.
ARF (Almost-Ready-To-Fly) – téměř připraven k letu: ARF kvadrokoptéry jsou obvykle jen části modelu. Většinou nepřichází na trh s žádným ovladačem a je téměř jisté, že budou vyžadovat částečnou montáž. ARF kvadrokoptéry se mohou prodávat bez komponentů, jako jsou například motory, nebo dokonce bez řadiče nebo baterie. Definice ARF je velmi široká, takže kdykoli v popisu uvidíte nápis ARF, měli byste si důkladně přečíst veškeré informace.
#3 Než si koupíte dron
Pokud si jen chcete jen tak létat kolem domu s kvadrokoptérou za 500 Kč, potom ani nemusíte číst tento bod. Pokud se však chystáte utratit tisíce, nebo desetitisíce korun, měli byste svůj čas a peníze zainvestovat moudře a s rozvahou.
Zde je pár věcí, které jsme “nechtěli dělat”, při koupi našeho prvního dronu.
Investujte do dobrého ovladače. Získáním dobrého ovladače je jednou z nejlepších investic, kterou můžete udělat. Ovladače (narozdíl od smartphonů) nezestárnou zas až tak rychle. Kvalitní ovladač vám tedy může vydržet i několik let. Důvodem, proč lze jeden ovladač používat tak dlouho, je ten, že část kvalitního “vysílače” může být odnímatelná, takže můžete v budoucnu upgradovat na práci s různými nebo novějšími komunikačními technologiemi.
Zakupte si dobrou nabíječku. Víme, že se zdá být šílené utratit spoustu peněz za nabíječku baterií, ale stejně jako s ovladačem, kvalitní nabíječka vám může vydržet i několik let. Levné RTF drony přicházejí obvykle s lacinými nabíječkami, se kterými nejde nabíjet např. více než jeden akumulátor. Jednoho dne si ale koupíte větší dron a budete potřebovat větší nabíječku, tak jako tak.
Investujte do znalostí. Víme, že je nákup vašeho prvního modelu vzrušující, ale není to věc, na kterou byste měli spěchat. Čím více průzkumů a čtení učiníte, tím více znalostí budete mít. Pochopíte tak hlavní rozdíly mezi některými drony, nebo například, proč ta jedna část mohla být lepší, než všechny ty ostatní. Může vám to ušetřit spoustu času a peněz v dlouhodobém horizontu, protože nebudete kupovat špatné výrobky, dělat špatná rozhodnutí a plýtvat penězi.
#4 Kde koupit první dron?
Pokud nevíte, kde koupit dron, nebojte se. Je tu spousta on-line obchodů, které vám je doručí i ze vzdáleného zahraničí. Většina velkých on-line prodejců dronů se nachází buď v USA nebo Číně, ale když zapátráte ve svém okolí, určitě najdete obchod i tam.
Jeden z největších obchodů (ne-li největší) se nazývá Hobby King (http://hobbyking.com). Mají desítky tisíc produktů na prodej. Některé produkty jsou věci, které navrhli úplně sami. Některé modely z Hobby Kingu jsou skvělé a kvalitní, jiné už na tom mohou být ale hůře. Důkladně si proto přečtěte veškeré recenze a informace o konkrétním produktu. Tímto způsobem můžete zaznamenat všechny problémy, které s danným zbožím mají ostatní lidé a zjistitíte, jestli je to pro vás vhodný produkt, nebo ne.
#5 Staňte se součástí některé z komunit dronů
Osobně si myslíme, že každý, kdo vlastní dron (nebo má v plánu si ho pořídit) by měl být součástí on-line (nebo fyzické) společnosti.
Fóra o dronech mohou být skvělé, ale musíte vědět, co přesně chcete vyhledat, než se budete vůbec ptát. Pokud to neuděláte, budou vaše otázky bez odpovědi.
Nezapomeňte být v obraze a sledujte nejnovější aktuality z tohoto světa. – např. u nás. 🙂
To je vše
Doufáme, že jsme vám alespoň z části dali správný směr.
chtel bych si koupit drona uz 14,dnu sonduju jakejo,nejdrive jsem chtel do 10000 kc, ale nakonec jsem zvolil
drona – YUNEEC 500+ s celou vybavou tedy i s kufrem za 33000 – nebo scout 4 ale bez kufru proto ze je drahsi ktery stroj mi doporucujete ?somek jaroslav
ta tabulka jednoduchosti ovladani na zaklade ceny je totalni blbost ! videl sem dron mrstny doletel 200 metru cena 300 naopak neohrabane s kratkym doletem (do sto metru ani ne ) za 2500 … ale taky uz se dnes da koupit za 3000 dobra masinka 🙂
Na začátek si vystačíš i s něčím levnějším :). Podívej se ně nějaké to srovnání každopádně. Já tak vybral za 5 k celkem slušně.