ČlánkyNovinkyZe světa

NASA a Verizon plánují monitorování dronů díky telekomunikačním věžím

Verizon – největší bezdrátová telekomunikační společnost v USA společně s NASA vyvíjejí technologii, na řízení a sledování rostoucí flotily civilních a obchodních dronů ze své sítě telefonních věží.

Podle dokumentů podepsal Verizon dohodu v loňském roce s Nasa, aby společně prozkoumali, zda by jejich mobilní věže byly schopny komunikace a dozoru bezpilotních vzdušných systémů (UAS) v nízkých nadmořských výškách.

Tento projekt vyšel na 500 tisíc dolarů a nyní probíhá v NASA ARC (Ames Research Center), v srdci Silicon Valley. NASA se chystá na první testy systému pro řízení letového provozu pro drony letos. S Verizonem plánuje zavést koncepci pomocí mobilního pokrytí pro data, navigace, dozoru a sledování dronů do roku 2017.

V současné době je málo možností, jak omezit létání v daných lokalitách. Agentura by ráda technologii, která bude držet drony automaticky dále od citlivých oblastí, jako je například Bílý dům.

Federální letecký úřad v únoru zveřejnil své návrhy na regulaci obchodních dronů. Tento návrh by umožnil dronům o hmotnosti do 55 liber letět na dohled svých vzdálených pilotů, – v denních hodinách, ve výšce pod 500 stop a při rychlosti nižší než 100 mílí za hodinu.

“Nevidím problém v ochraně osobních údajů s využitím mobilních věží”, říká Ryan Calo, profesor práva na Universitě ve Washingtonu, kde vyučuje třídy na robotické práva a politiku.

Drony by ještě potřebovaly senzory k navigaci, na vyhnutí se překážkám v případě, že by se nezdařilo připojení s daty, nebo by letěli příliš daleko od věží. Jednou z výhod Verizonu je ta, že je největším poskytovatelem bezdrátových komunikací v USA, a mají odhadem 12,000 až 15,000 věží po celé zemi a nejrozsáhlejší vysokorychlostní 4G LTE síť.

Na prezentaci v září loňského roku napsal John Cavolowsky, ředitel vzdušného prostoru, provozního a bezpečnostního programu NASA: “Všechny demonstrace musí být plánovány s velkými náklady, se zapojením partnerů.”

Naštěstí byli další technologické společnosti vnímavější. Google a Amazon, dva největší rivalové v doručování zboží drony, také podepsali dohodu s Nasa na vyzkoušení jejich systémů.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button