ČlánkyNávody
Trendy!

NÁVOD: Syma X5C – zvýšení dosahu

Dnes vám přinášíme první z vychytávek pro kvadrokoptéru Syma řady X5. Jelikož všechny Symy od X5C až po X5SW používají téměř stejný vysílač (malinký rozdíl je uvnitř), je to návod jistě univerzální a pomůže nám dosah zvýšit na 100 a více metrů, v závislosti na použité anténě, která ovšem po naší úpravě bude vyměnitelná a čím silnější anténu použijete, tím bude rozsah o nějaký ten metr větší.

Příprava

Co k tomu budeme potřebovat? Nic co by nebylo k sehnání, bude nám stačit starý router s vyměnitelnou anténou, pájka s cínem, křižový šroubovák, tavná pistole (není podmínkou), trpělivost a dobrý zrak (nebo brýle na blízko). Starý router rozebereme, odšroubujeme a odpájíme z plošného spoje anténu tak, aby jsme získali takový kus, jaký je na obrázku níže. Nebo lze také tuto anténu koupit jako náhradní díl. My jsme ji měli z eshopu http://amazon.com.

symaa

Anténu ale musíme pro naše potřeby ještě trochu upravit. Jak můžeme vidět, na drátku od antény routeru je jeden drátek uvnitř a jeden jako u koaxialního kabelu okolo. My potřebujeme hlavně ten prostřední vnitřní drátek a ten okolo se ho nesmí dotýkat, takže ho kousek oholíme. Je to docela piplačka, ale dá se to zvládnout. Vnitřní drátek potom napájíme na místo, kde byla původní anténa, to ale až po uchycení antény.

U druhé verze ovladače použijeme jak vnitřní drátek, tak ten okolo, úpravu tedy udělejte podle vaší verze ovladače, obrázky v článku vám jistě napoví. My zde popisujeme spíše verzi, kde se pužije jen vnitřní drátek, ale postup je o obou verzí téměř totožný.

symaaa

A jdeme na to

Teď musíme rozebrat samotný ovladač, takže z něj nejdříve musíme vyjmout baterie a vytáhnout vypínač on/off. Nemusíte se bát, je tam pouze nasazený. Na zadní straně odšroubujeme 8 šroubků. 4 na samém těle ovladače, 2 blízko antény a 2 na rukojeti či držáčku který je pod anténou. Pak začneme opatrně otevírat. Zbylých 6 tlačítek je uvnitř ovladače také jen lehce položeno, tak otvírejte pomalu ať vidíte, jak tam jsou uloženy. Uložení ale není nijak složité a nelze to při zpětném skládání nijak poplést. Ze zad ovladače vedou dva napájecí kabely od baterií, které se nám budou trochu plést, takže budete muset vymyslet polohu, u které vám nebudou překážet a budete mít přístup k samotnému plošnému spoji.

Na plošném spoji najdeme malý kolmo napájený plošný spoj (viz obr. níže) a k němu připájený asi 3 cm krátký, volný drátek. Ano to je původní anténa, teď je jasné, proč je tak malý dosah vysílání. Tento drátek opatrně odpájíme a na jeho místo přijde drátek z antény, kterou jsme vypreparovali z routeru.

symax

Uchycení antény

Po rozebrání jsme vytáhli původní plastový dílek, který byl jako imitace antény. Tento dílek můžeme použít tím, že odřízneme vyčnívající část a zbyde nám destička, která byla zasunutá v ovladači s dírkou. Dírku můžeme upravit tak, aby nám tam šla našroubovat anténa routeru, stejně, jak byla našroubována v něm. Lze také použít podložku, jak můžeme vidět na obrázku níže, ale my jsme radši použili původní, plastovou část. Po našroubování vyzkoušejte, jak to bude v zádech ovladače sedět a připájejte drátek antény do plošného spoje, na místo původní antény. Aby se nám drátek neulomil a také aby se vnější drátek nedotýkal plošného spoje, zakápneme materiálem z tavné pistole. Kdo nemá tavnou pistoli, stačí opatrně zakapat voskem nebo obalit kouskem elektrikářské pásky.

symaxx

Některé verze vysílačů jsou řešené jinak, je tam možnost i pro uzemnění, tam poté napájejte anténu – jak je vidět na obrázku níže. Místo, kde byl drátek antény, je pro prostřední drátek a spodní do té doby nepoužité místo je zem, tam přijde to co je okolo.

symx

Kompletace

Anténu uložíme zpět, jak je uvedeno na obrázku a pomalu začneme skládat vysílač do původního stavu. Je docela nepohodlné ten nepodajný tvrdý drátek poskládat tak, aby nám nikde nepřekážel. Při zpětné montáži dávejte pozor na správné umístění tlačítek, ať nemusíte vysílač rozebírat znovu. Zašroubujte šroubky, lehce dotáhněte, vraťte zpět baterie a pokud je vhodné počasí, upalujte zkoušet.

Ale opatrně, na dálku 100 metrů se špatně odhaduje kde máte před a kde záď.

Pro ještě lepší přehlednost můžete zkouknout video na youtube. Video je sice v anglictině, ale v kombinaci s naším článkem to bude hračka. A přiště vám nabídneme další vychytávku. Přejeme příjemný a daleký let.

Pro svetdronu.net napsal: Petr Klimeš

Související články

omentářů

 1. Celkem se slušně ovládá , ale konektor v dronu po několika málo odpojení a opětovnému připojení k vůli nabíjení baterie přestává plnit svou funkci ,dochází k častému přerušení přívodu zdroje .

  1. Mám stejný pocit, u jednoho ze dvou akumulátorů jsou za letu nepravidelné výpadky (motor i obraz) zcela nesouvisející se vzdáleností. Myslel jsem, že je to třeba nepatrným poklesem napětí na akumulátoru, ale asi bude pravděpodobnější vysvětlení ty kontakty. Budou se muset předělat na nějaké kvalitnější…

  2. To nevim, ja tyto problemy nemam ani po roce uzivani,. Nemuzou byt ty vypadky behem letu zpusobeny rusenim routeru nebo wifi anten v blizkosti letu? Mam vyzkousene ze jak proletim blizko sousedovy anteny na prijem internetu, Syma se stane na par vterin uplne mrtvou.

 2. viete mi niekto poradit na dron syma x5c nejaku antenu aby som namiesto 50m dostal aspon 2x tolko ?

 3. zdravim, moje syma x5c se po zapnuti rovnou rozsvítí a nejde ji spárovat s ovladačem, baterie nabita, v ovladači zbrusu nové. nevíte co s tím? díky

 4. Zdravim. Moje Syma X5Csw PRO se po sparovani a pokusus o start stavi ihned “na bok” nepomaha trimovani, nove parovani ani tovarni nastaveni. Poradite?

 5. Všichni úspěšně opisují tento návod, který běhá v desítkách po webu, ale našel jsem jen jednoho autora, který si dal práci a testoval skutečně dosah před a po úpravě. A musel konstatovat, že dosah se naprosto nezměnil. A měl štěstí, mohl dopadnout hůř. Ve skutečnosti to není tak jednoduché, jak je patrné i z tohoto návodu. Vnější vodič koaxiálního kabelu v luftě není určitě cestou pro optimální přizpůsobení antény. Klidně si dosah můžete takovouto podivnou úpravou i snížit.
  Slovníček pro autora článku: vodič = drátek; v luftě = nezapojen

  1. Tak já jsem dosah před a po úpravě testoval:
   Spárování je třeba provést bezprostředně blízko, tady nemomůže úprava, v tomto režimu asi musí být signál o určité úrovni.
   Vlastní dosah – před úpravou cca 60-80 m max. , pak už nestabilní ovládání – zkoušeno z ruky do ruky na volném prostranství bez překážek a pouze na plyn – přidat, vypnout motory…hodně záleží na poloze ovládání.
   Po úpravě cca 250- 300 m, jako anténa 9 dBi WIFI proutek. Při použití panelové wifi antény 20×20 cm více než 400 m, už nebylo místo na zkoušení. Výkon TX je na konektoru cca 12mW – testováno pomocí FSH-6 analyzátoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button