Články

TOP 5 neuvěřitelných využití pro drony

Osobní drony byly v módě v posledních několika letech jako hračky. Především však jako nové zařízení pro zachycení úžasných leteckých fotografií. Díky neuvěřitelně vyvíjejících se technologií, můžeme s těmito novodobými modely vykonávat spoustu zajímavých věcí.

Zde je 5 nejzajímavějších využití dronů od roku 2015. V budoucnu však lidé budou drony využívat ve svém osobním životě mnohem více.

1.- Realitní fotografie

Čím dál častěji se drony používají jako marketingový nástroj pro prodej nemovitostí. Po celá léta se nemovitost fotila pouze z pevné země. V kupujících se tak často mohl vyvolat špatný pocit z těchto jednorozměrných fotografií.

Velkou zajímavostí je také to, že zájem628x471 o nemovitosti které v inzerátu obsahovali také video pořízené ze vzduchu, se zvýšil zhruba o 400%, než v inzerátu bez videa či fotografie z vrchu.

Díky kvadrokoptérám mohou inzerenti o 100% zlepšit zájem o svůj inzerát. Například ukázkou, jak jsou od prodáváné nemovitosti daleko sousední baráky, jak dalekou jsou dětské hřistě, školy, pozemky a nebo krásá celého okolí.

V neposlední řadě je také skutečnost, že inzerenti a realitní kanceláře si začínají najímat fotografy, kteří mají k dispozici kvalitně fotící kvadrokoptéry.

2.- Drony kontrolující letadla

Nedávno se zprávami proháněly videa a repotáže o tom, jak drony ohrožují leteckou bezpečnost.

Ano, byl to fakt. Drony v nesprávných rukou mohou silně ohrozit leteckou bezpečnost, tedy alespoň dokud jsou ve vzduchu.

Jaký tedy mohou mít drony pro letecké společnosti přínos?

Odpověď je jednoduchá.

Několik leteckých společností, jako např. Easy Jet se rozhodli drony využít pro kontrolu kondice svých letadel.

Dnes takovéto kontroly probíhají ze země díky vyškoleným technikům. Kontrola spodních částí letadla je poměrně dostupná a jednoduchá. Problém však nastává ve chvíli, kdy technici musí prověřovat letadla také z vrchu.

Mnoho leteckých společností se proto rozhodla, že využijí drony právě pro kontroly špatně dostupných míst letadel.

Drony, které jsou schopny pořizovat HD fotografie a videa tak nabízejí leteckým společnostem řadu výhod, např.:drones-airplane-inspection-2

1- Mohou kontrolovat špatně dostupné části letadel bez potřeby speciálních vysokozdvižných ploch

2- Pověření technici tak mohou sedět v pohodlí centralizovaných oblastí, aniž by museli fyzicky kontrolovat letadlo

Společnost Easy Jet byla průkopníkem využití této nové technologie, což samozřejmě přináší nové pracovní pozice pro zkušené piloty a školené techniky.

3.- Záchranné pátrací mise

Drony v poslední době získavali pouze negativní pozornost. Osobně se mi zdá, že se téměř každý den objevují nové a nové reportáže osobních kvadrokoptér o tom, jak se používají ke špehování lidí, napadnutí soukromí, zranění lidí, nebo jak drony ohrožují leteckou bezpečnost. Pro drony existuje ale i mnoho pozitivních využití. Mezi ně patří i zapojení dronů do pátracích záchranných akcí/misí.

MANDATORY CREDIT A drone flies above the Wise County Fairgournds before lowering a package of prescription medication at the RAM (Remote Area Medical) clinic in Wise County, Va., Friday, July 17, 2015. Doctors, nurses and dentists are heading to the Wise County fairgrounds for an annual clinic to tend to medical and dental needs of southwest Virginia residents.(David Crigger/The Bristol Herald-Courier via AP) MANDATORY CREDITDron totiž může např.:

Bezpečně létat jen pár metrů nad zemí

Lehce manévrovat a letět do těžko přístupných oblastí

Poskytovat kvalitní videa a fotografie za výrazně méně peněz než tradiční vrtulníky.

Drony mohou nést kamery s vysokým rozlišením a dokonce i termovizi, která pomůže při pátrání po lidech nebo zvířatech.

 

V Texasu se drony využili při pátrání po lidech v extrémních povodních.

4.- Prevence nemocí

Asi si říkáte, jak mohou být drony využity v oblasti prevence nemocí. Ukázalo se, že Microsoft experimentuje s bezpilotními letouny v oblasti medicíny.

Dron totiž do terénu vyráží se speciální zařízením, které dokáže odebírat vzorky komárů.

Dron se tak po expedici vrátí se schromážděnými vzorky a daty, které odborníci přezkoumají v laboratořích. Analýza se pak používá k předpovědi virových ohnisek pro místní oblasti.7069aeb8017daef81fd54e1345be7eb6

Následné přezkoumávání v laboratořích je ale těžší, než se zdá. Drony totiž ve svých vzorcích nepřitelí pouze s komáry, ale i s jinou havětí. Vědcům jde totiž výhradně o komáry. Je tedy velice těžké rozeznat, co komár je a co není. Vědci to zjistí až po přezkoumání vzorků krve, což je velice náročný proces.

Ale i se složitostí, se kterou toto využití přichází, jde o skutečně významný projekt. Představte si, že díky dronům budou moci vědci upozorňovat oblasti hrozícím vypuknutí Malárie a jiného virového onemocnění. To by umožnilo lidem přijmout ochranná opatření dříve, než vypuknutí epidemie nastane.

5.- Kontrola a dohled

Kvadrokoptéry se používají také jako dohled v oblasti ostrahy. Drony umožňují lidem nahlédnout do nebezpečných / těžko dostupných míst, s okamžitým kvalitním přenosem videa na jejich zařízení.

Drony byly v nedávné době využívány pro:

Proti-pytláctví111896105_329061c
Zabezpečování budov
Hraniční hlídku
Dohled ve věznicích
Monitorování a ostrahy velkých davů na protestech
Monitorování silničního provozu a dohled nad nehodami
Soukromé vyšetřování

Samozřejmě jsou možnosti téměř neomezené, vypsali jsme pouze ty nejzajímavější.

Ale proč se používají více a více drony než tradiční ostrahy a bezpečnostní technologie? Zde je jen několik důvodů:

Drony jsou tiché – jejich malé elektrické motory jsou mnohem tišší než u vrtulníků a letadel
Drony jsou malé, jsou hůře vidět a méně rozptylují okolí
Mohou být letecky převezen do různých oblastí a následně využity pro zkiumání těžko přístupných míst
Nepředstavují téměř žádné riziko orhožení lidských životů v některých nebezpečných situacích.
Jsou výrazně méně nákladné
Rychlé nasazení do terénu
Snadné maskování v ruzných podmínkách

Využití dronů pro bezpečnost a ostrahu je stále více populární, že jsou nové společnosti specializovány do této oblasti. To vytvoří nová odvětví a otevře významné finanční a pracovní příležitosti pro lidi.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button