ČlánkyZe světa

Dokonale tichý dron netopýr – aneb nový špeh armády!

Létání potichu a ještě ke všemu potmě je pro netopýra samozřejmostí – a vojáci by to chtěli umět taky. Zvlášť když už vědí, že války budoucnosti zřejmě nebudou mít přehledné frontové linie, ale budou se odehrávat v městské zástavbě nebo jiném komplikovaném terénu proti bojůvkám nerozeznatelným od civilistů. Údery vedené s přesností chirurgického skalpelu se stávají základní strategickou doktrínou – jenže chirurg potřebuje dobré oči. Má se jimi stát bezpilotní letoun okopírovaný podle vzoru netopýra, který v rámci projektu COM-BAT vyvíjejí konstruktéři z University of Michigan College of Engeneering.

Dálkově ovládaný letoun dlouhý přibližně 15 centimetrů má mít pružná křídla, která budou současně jeho pohonem – bude jimi mávat jako netopýr. Jednou z předností tohoto řešení je dokonale tichý chod. I proto si stroj mezi inženýry pracujícími na projektu vysloužil přezdívku “The Bat”. Jeho zdrojem energie jsou výkonné lithiové akumulátory, které se budou za letu dobíjet ze solárních článků. Hmotnost stroje bude 113 gramů a celkový příkon pouhý jeden watt.

Těžiště projektu ale spočívá v mimořádně citlivých smyslech elektronického netopýra.

“Skutečný netopýr má dokonalý echolokační systém, díky němuž se pohybuje ve tmě. Náš netopýr to musí umět také,” říká vedoucí projektu COM-BAT Kamal Sarabandi.

Nejdůležitějším smyslem umělého netopýra se stane miniaturní mimořádně citlivý radar s nízkou spotřebou energie kombinovaný s navigačním systémem. Ten umožní letounu dokonalou orientaci i v naprosté tmě. Kromě toho budou v průhledné kopuli na přídi zabudované stereokamery, mikrofony a detektory pro zjišťování radioaktivity a bojových plynů. Informace průběžné předávané na základnu umožní vojákům dokonale vyhodnotit situaci. Díky malým rozměrům a bezhlučnému provozu přitom nepřítel nebude mít možnost zjistit, že je sledovaný.

“Technologie, které chceme u umělého netopýra použít, jsou už z největší části vyvinuté,” vysvětluje Kamal Sarabandi. “My je pouze dovedeme k dosud nedosažené dokonalosti.”

S konstrukční laboratoří projektu COM-BAT na University of Michigan College of Ingeneering spolupracují další významná vědecká pracoviště v armádě i civilním sektoru, mezi nimiž nechybí ani prestižní University of California at Berkeley. Do začátků dostal od vlády desetimilionový grant pro vybudování vývojového pracoviště. Předpokládá se, že na příštích pět let vývoje konstruktéři získají dalších 12,5 milionu dolarů.

ZDROJ: DRONEWEB.CZ

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button