
V poslední době jsme byli svědky startování různých kvadrokoptér a dalších modelů s bezhlavým režimem / módem. Obecná představa je, že bezhlavý mód / režim usnadňuje let a ovládání kvadrokoptéry / dronu, ale je tu ještě část uživatelů, kteří nevědí, co to znamená.
Co je to bezhlavý režim?
Stejně jako každé vozidlo, má stejně tak dron přední a zadní stranu. S designem jaký drony mají, je velice těžké rozeznat, která z těchto stran je přední a která zadní. K vyřešení tohoto problému se mnoho výrobců snaží označovat přední / zadní stranu např. jinými barvami vrtulí, nebo ramen.
Nicméně, jakmile je od vás dron vzdálený na více metrů, je prakticky nemožné rozeznat rozdíl mezi barvami, což opět nastoluje problém v orientaci. Někteří výrobci dodávají na drony LED indikátory, které jsou za šera celkem praktické, nicméně za denního světla skoro nejsou vidět.
Bezhlavý režim je v podstatě metoda implementována na dron, která umožňuje vzdát se starostí s orientací.
Jak funguje bezhlavý režim v praxi?
Fungování bezhlavého režimu je poměrně jednoduché. Ovšem pouze za předpokladu, že před vzletem umístíte dron takovým způsobem, že jeho přední strana bude i váš předek (přední stranou od sebe). Vlevo tedy bude vlevo a vpravo bude vpravo, po celou dobu.
Jinými slovy, i při rotaci modelu o 90 stupňů doleva, bude reagovat na povel vpřed tak, že poletí dopředu. (u dronů bez bezhlavého módu by to znamenalo, že při povelu vpřed poletí tedy vlevo).
Vyplatí se koupit si dron s bezhlavým režimem?
To záleží na okolnostech. Pokud máte v plánu své dron-hobby vyvíjet a kupovat si dražší a dražší modely, osobně doporučuji koupit si dron BEZ bezhlavého režimu. Většina dronů s bezhlavým režimem je totiž stále považována za “hračky”, zatímco dražší modely (tzv. hobby-stupeň), často tuto funkci vůbec nemají.
Pokud ovšem hledáte jen něco pro pobavení, nebo jako dárek pro své ratolesti, potom je dron s bezhlavým režimem správná volba pro vás.