ČlánkyDJIDJI MavicDJI PhantomRady a tipy

DJI Mavic Pro vs Phantom 4 Pro: Jaké jsou hlavní rozdíly? Máme odpověď!


Dnes jsme si pro vás přípravili asi nejprobíranější téma za poslední dobu. Pokusíme se vám ukázat a vysvětlit hlavní rozdíly těchto dvou produktů, a objektivně je v tomto článku posoudíme.

Pojďte dát STOP nekonečnému váhání a posuzování, který z těchto dvou dronů pořídit. Po přečtení tohoto článku budete mít jasno.

Rozbor a názory v tomto článku jsou čistě objektivní, nejsme nijak zaujatí na konkrétní dron.

Existují dva současné modely Phantomu 4, a to: Phantom 4 Advanced a Phantom 4 Pro.

Mavic Pro zůstává jediným dronem ve své produktové řadě. Přišel však se spousty novými doplňky, které je potřeba zvážit před tím, než se rozhodnete o konečném nákupu.

Více informací o Mavicu si můžete přečíst v našem článku ZDE.


DOBA LETU

Společnost DJI uvádí, že Phantom 4 Pro a Advanced mohou dosáhnout až 30ti minut letu, zatímco Mavic Pro může dosáhnout “pouze” 27 minut. To však nebylo v případě testů, které jsme sami udělali.

Při našich testech jsme dosáhli maximální reálné doby letu u Phantom 4 Pro asi 26 minut a u Mavica Pro asi 22 minut. Povětrnostní podmínky byly naprosto vyhovující a v obou případech totožné.


TESTOVÁNÍ VE VĚTRU

Mavic je mnohem menší než Phantom 4, znamená to však, že bude mít s větrem větší problém? Odpověď zní, NE. V následujícím videu můžete sami porovnat, jak to skutečně je. Ve videu byly drony testovány zapomocí silného proudu větru a oba dva obstáli lépe, než by se dalo očekávat.

V testu můžeme vypozorovat, že má Phantom 4 mnohem větší tendenci se za silnějšího větru posouvat mnohem více, než Mavic. Video se dokonce muselo natáčet několikrát, protože Phantom 4 neustále odlétával mimo záběr.

Kdybychom tedy měli test nějak objektivně okomentovat, znělo by to asi takto:

Mavic Pro dokázal mnohem lépe udržovat svou pozici, nicméně jeho video pořízené během testů nebylo tak stabilní, jako video Phantomu 4. Bylo to však způsobeno tím, že má Mavic Pro mnohem užší zorné pole, než Phantom 4, takže byly znatelné všechny jeho ostřejší pohyby. Na novějších koptérách Phantom 4 Advanced a Phantom 4 Pro se zorné pole opět snížilo, takže by se jejich video dalo přirovat k videu od Mavica.

Test byl samozřejmě pouze objektivní, skutečný vítr drony zvládnou mnohem lépe, jelikož skutečný vítr obvykle nemá tolik turbulencí a není zaměřen do jednoho bodu, kam proudí. Můžeme test však přirovnat k tomu, co by se mohlo stát, kdyby se takový silný boční vítr objevil přímo ve vzduchu.

Hlavní výhodou modelu Phantom 4 je, že má vyšší rychlost, takže bude udržovat vyšší rychlost i při letu ve větru.


NÁKLADY NA PŘÍSLUŠENSTVÍ

Když si pořídíte dron, který budete mít v plánu využít skutečně na 100%, budete pravděpodobně potřebovat mnohem více příslušenství k jeho provozu, než obsahuje při koupi.

První rozdíl, který je třeba vzít v úvahu, jsou ceny baterií. Vezmeme-li v potaz průměrného pilota, budete potřebovat 2 až 4 baterie, v závislosti na tom, jak často bude létat. Každá baterie k Phantomu 4 stojí přůměrně 4 000 Kč a každá baterie k Mavicu Pro se průměrně pohybuje okolo 2 800 Kč.

Pokud si tedy k novému dronu budete chtít pořídit alespoň o dvě baterie navíc, pří koupi Mavicu Pro ušetříte zhruba 2 400 Kč.

Pokud byste si chtěli k bateriím Mavicu pořídit ještě multi-nabíječku, ušetřili byste dalších cca 500 Kč, ve srovnání s Phantomem 4.

Další úsporou může být i cena ND filtrů. Více informací o ND filtrech si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Vezmeme-li to stručně, průměrná cena sady tří ND filtrů pro Phantoma 4 se pohybuje okolo 1 600 Kč, zatímco u Mavicu Pro se cena této sady pohybuje okolo 1 000 Kč.


Pokud se tedy rozhodnete koupit Mavic Pro včetně základního příslušenství navíc, můžete na samotném příslušentví ušetřit celkem okolo 3 500 Kč!


Za tuto cenu byste si mohli koupit superrychlou SD kartu, nebo dokonce pojištění DJI Care. (o těchto věcech jsme se zmiňovali v TOMTO článku)


KVALITA KAMERY

Poznámka:

Nyní se nebudeme bavit o původním Phantomu 4, který má kvalitu obrazu nižší, budeme se bavit o modelech Phantom 4 Pro a Advanced. Chtěli bychom pouze zdůraznit, že pokud budeme psát v této sekci “Phantom 4”, nebudeme odkazovat na původního Phantoma 4, nýbrž na Phantom 4 Pro a Advanced.

V této části se bude scóre otáčet ve prospěch Phantomu 4. Ano, Mavic Pro dokáže natočit úžasné videozáznamy a kvalita je pro většinu lidí až neuvěřitelná, nicméně proti Phantomu nemá (s nadsázkou) v této oblasti moc šancí.

Pojďme se podívat na rozdíly dle čistě technické specifikace.


DJI MAVIC PRO


Obecné vlastnosti:

Velikost snímače: 1/2,3 palce

Velikost clony: f/2.2

Ovládání ostření: Ano

Max. velikost SD karty: 126 GB (testováno)


Funkce videa:

Nejvyšší režim nahrávání videa UHD: 3840 x 2160 při rychlosti 30 snímků za sekundu

Nejvyšší skutečný režim nahrávání videa 4K: 4096×2160 při rychlosti 24 snímků za sekundu

Nejvyšší režim nahrávání videa FHD: 1920×1080 při 96

Nejlepší kompresní video kodek: H.264 při rychlosti 60Mbps

Nejvyšší video ISO: 3200


Fotografické funkce:

Závěrka: elektronická

Maximální velikost obrázku: 4000 × 3000 (12 megapixelů)

Nejvyšší citlivost ISO: 1600

DJI PHANTOM 4 PRO / ADVANCED


Obecné vlastnosti:

Velikost snímače: 1 palec

Velikost clony: f/2.8 – f/11 (automatické nebo uživatelsky definovatelné)

Ovládání ostření: Ano

Max velikost SD karty: 126 GB (testováno)


Funkce videa:

Nejvyšší režim nahrávání videa UHD: 3840×2160 při rychlosti 60 snímků za sekundu

Nejvyšší skutečný režim nahrávání videa 4K: 4096×2160 při 50 snímků za sekundu

Nejvyšší režim nahrávání videa FHD: 1920×1080 při rychlosti 120 fps

Nejlepší kompresní video kodek: H.264 nebo H.265 při 100Mbps

Nejvyšší video ISO: 6400


Fotografické funkce:

Závěrka: mechanická

Maximální velikost obrázku: 5472 × 3648 (20 megapixelů)

Nejvyšší citlivost ISO: 12800


JAKÝ JE TEDY HLAVNÍ ROZDÍL?

Pokud se podíváte na specifikace výše, můžete mezi jejich kamerami vidět velký rozdíl. Kamera Mavicu Pro je sice skvělá, ale díky většímu obrazovému snímači, rychlejšímu obrazovému procesoru, úplnému ovládání clony a mechanické závěrce je jasné, kdo v tomto testu obstojí – Phantom 4.

Mavic má zcela nový fotoaparát a design Gimbalu, který je mnohem menší než u Phantomu 4. Velikost kamery na Phantomu 4 je podobná velikosti GoPro, zatímco fotoaparát Mavicu Pro je velký téměř jako fotoaparát smartphonu.

Ikdyby se DJI rozhodlo namontovat na Mavic kameru s 1palcovým senzorem, zvýšila by se celková hmotnost Mavicu (zahrneme-li k tomu větší Gimbal a větší procesor), což by mělo negativní dopad na jeho letový čas.

KVALITA OBRAZU PŘI NÍZKÉM SVĚTLE

Pokud si chcete pořídit dron, s kterým budete chtít natáčet převážně při nižším světle (za šera apod.), pak bez váhání zvolte Phantom 4. Mavic Pro sice může natáčet a fotit i v noci, ale výsledek nestojí za nic. Netvrdíme však, že jsou fotky za šera z Phantomu 4 dokonalé, nicméně při srovnání těchto dvou modelů je můžeme u P4 posunout o level výš.

Možnost vyššího ISO a natáčení v H.265, vám znatelně pomůže při následné postprodukci.


ZORNÉ POLE

Jak jsme již zmínili, Mavic Pro má v porovnání s Phantomem 4 užší zorné pole (FOV – Field Of View). Záběry pořízené s Mavic Pro by se dali porovnat se záběry pořízené z FF fotoaparátu s objektivem 28 mm. Phantom 4 Pro a Phantom 4 Advanced nemají zorné pole tak široké jako původní Phantom 4, ale stále odpovídají objektivu o průměru 24 mm, který je o 5,2 stupně širší, než u Mavicu.

Nám se zorné pole Mavicu líbí už jen z toho důvodu, že nám dovoluje pořizovat záběry, které jsou “blíže k akci” bez pocitu, že jsme nebezpečně blízko fotografovaného objektu. Ale upřímě řečeno, ten rozdíl je opravdu malý.

Nutno podotknou, že když nakloníte kameru Mavicu co nejvýše to půjde, tak ani při akceleraci neuvidíte v záběru vrtule, což se u Phantomu říct nedá.


OSTŘENÍ

Poslední věc, kterou byste měli vědět o fotoaparátech Mavic Pro a Phantom 4 Pro / Advanced, je to, že nemají fixní objektiv, jako má původní Phantom 4. To znamená, že musíte na smartphonu při ostření klepnout na objekt, který chcete zaostřit.

Nastavitelné ostření nese výhody, i nevýhody. Výhodou, že můžete zaostřit bližší objekty a pozadí bude mírně rozmazané, dá se tak dosáhnout téměř dokonalé ostrosti foceného objektu.

Nevýhodou je, že na to spoustu lidí zapomíná, takže na to musíte vlastně neustále myslet.

Asi se shodneme na tom, že jsou Phantom 4 Pro a Phantom 4 Advanced jasnými leadery na trhu, co se kamer týče. (včetně GoPro Hero 5 a Mavic Pro)


OCHRANÉ SYSTÉMY PROTI HAVÁRII A INTELIGENTNÍ FUNKCE

Modely Phantom 4 a Mavic Pro jsou vybaveni systémem, který pomáhá vyhýbat se překážkám. Oba drony mohou při přistání identifikovat také skály, zábradlí a další překážky. V praxi to znamená, že pokud budete chtít na takovém místě přistát, drony prostě nepřistanou, nebo se nebezpečnému místu sami vyhnou. Drony si také při každém vzletu vyfotí snímky země, což jim při funkcni Go Home pomáhá přistát na téměř stejném místě, z kterého vzlétli.

Phantom 4 Pro je z pohledu bezpečnosti na zcela odlišné úrovni ve srovnáním s Phantomem 4 Advanced a Mavicem Pro. Má kamery i na zadní části a infračervené senzory na bocích, aby mohl identifikovat překážky úplně všude, ve 360 stupních.

Se všemi těmito novými senzory můžete letět dopředu, dozadu a dokonce i do strany s mnohem větší jistotou, že nehavarujete. Když je zapnuté vyhýbání se překážkám, umí se P4 Pro pohybovat o 16 km/h rychleji, než P4 Adv a Mavic.


DROBNÉ ÚVAHY

Věc, kterou u Mavicu asi nebudete muset nutně řešit, je přenosné médium (kufr, batoh). Je tak malý, že byste ho mohli hodit prakticky do jakéhokoli batohu nebo tašky s osobními věcmi. To se o Phantomu 4 říct nedá. Vzhledem k tomu, že se nedá nijak výrazně složit, budete na něj potřebovat vlastní přenostné médium navíc, abyste ho např. nepoškodili.

Když se na to ale podíváme z druhé strany, Phantom 4 má mnohem větší a silnější motory a vrtule, což může být výhodou při zvedání lehčích věcí (balíčky, reklamní bannery atp.). Za výhodu můžeme považovat i jeho velikost a bílou barvu, což vede k mnohem jednoduššímu provozování při nižším světle, nebo létání ve větší dálce.


OVLADAČE

Navzdory velice malým rozměrům ovladače Mavicu musíme uznat, že se drží překvapivě velice příjemně. Nadruhou stranu si větší ovladač Phantomu 4 zachovává “tradiční” vzhled RC ovladačů.

Oba ovladače mají stejné základní tlačítka, ale Mavic má navíc tlačítko “stop” pro inteligentní letové režimy, což je v praxi velice užitečné.

Phantom 4 má jednu významnou výhodu, a to volitelný držák, který vám umožní do něj zasadit i větší displej / tablet. Tlačítko pro ostření zabudované do tlačítka spouště, výstup HDMI a slot pro kartu SD pro přehrávání záběru na cestách považujeme také za výhodu.

Věci, ve kterých ovladač Mavicu ve všech směrech poráží ovladač Phantomu 4, jsou:

Úhledný LCD displej pro základní informace o letu, možnost nabíjení přes micro USB port a spolehlivější spojení s dronem. Vzhledem k jeho velikosti k němu bohužel nelze přidělat tablet a přidělání telefonu trvá zhruba dvojnásobek času, jako u ovladače Phantomu 4. Dá se to však překousnout.


LIGHTBRIDGE VS OCUSYNC

Zajímá vás, co je to Lightbridge? Před dvěma a půl lety oznámil DJI Inspire 1. Inspire 1 byl v té době špičkovým dronem, podobně, jako je dnes Inspire 2.

Lightbridge je komunikační technologie, kterou disponují modely Inspire 1, Phantom 3 a nyní Phantom 4. Když tato technologie vyšla, konkurence mohla blednout závistí. Dokonce ani rok poté, co vyšel s touto technologií i Phantom 3 neexistovalo nic, co by bylo z ohledu přenosu lepší.

Jakmile vyšel Mavic Pro, DJI představil novou technologii OcuSync, která byla ještě lepší náhradou za Lightbridge. Poté, co jsme používali OcuSync na Mavicu Pro a vrátili se k Phantom 4 (kterýkoli z modelů Phantom 4), byl mezi těmito technologiemi vidět rozdíl na první pohled.

VÝHODY OCUSYNC

Pro běžné létání je Lightbridge dostačující, OcuSync má však výrazně lepší latenci (odezvu) a menší náchylnost k zarušení okolních signálů. Když s Mavicem Pro prolétáte klidně tři baterie naráz, výpadky signálu jsou téměř nulové. Oproti Phantomu 4, kde jsou výpadky a odezva značné. Na první pohled se tak vůbec nemusí zdát, nicméně pokud jste si vyzkoušeli oba dva drony, musíte uznat, že je rozdíl znatelný na první pohled.

Pro nás je pocit z létání asi nejdůležitější věc. Potřebujeme něco, co bude snadné používat s nejmenším množstvím problémů. Měli bychom mít vždy maximální kontrolu nad letem. Za nás je Lightbridge skvělý, ale nemáme v něm ani zdaleka takovou důvěru, jako v OcuSync.


REÁLNÉ SROVNÁNÍ CEN

O ceně příslušenství a o tom, kolik byste v této oblasti ušetřili, jsme již psali, jak jsou na tom celkové náklady? Přidáme vše a uvidíme, jaký bude výsledek. Níže uvedeme věci, které budou podle našeho názoru nejčastější při pořizování Phantomu 4 nebo Mavicu Pro. Mějte však na paměti, že si tyto věci do začátku pořizovat nemusíte. Většina lidí si však uvedené příslušenství s odstupem času stejně pořídí.


DJI MAVIC PRO


Mavic Pro: 31 000 Kč

Pojištění DJI Care: 2 500 Kč

2x baterie navíc: 5 800 Kč

Sada 3x ND filtrů: 1 000 Kč

CELKEM: 40 300 Kč


DJI PHANTOM 4 ADVANCED


Phantom 4 Advanced: 37 000 Kč

Pojištění DJI Care: 3 500 Kč

2x baterie navíc: 8 500 Kč

Sada 3x ND filtrů: 1 600 Kč

CELKEM: 50 600 KčNa základě výše uvedených čísel by úspora s Mavic Pro oproti Phantom 4 Advanced mohla činit zhruba 10 300 Kč.


S menším doplatkem byste si za tuto úsporu mohli pořídit například brýle DJI Goggles, o kterých jsme psali například ZDE.


ZÁVĚR

Potřebujete silnější motory, abyste mohli něco zvedat? Potřebujete tu nejvyšší dostupnout kvalitu videa, nebo je pro vás spíše důležitá skladnost a velikost dronu? Je pro vás rozhodující cena? Na tyto otázky se před koupí dronu zeptejte především sami sebe.

20% lidí si zvolí Phantom 4 Pro nebo Phantom 4 Advanced, především kvůli jejich dokonalé kameře, která vám při profesionálním létání ušetří nejeden den.

80% lidí si vybere Mavic Pro, který pro ně bude tím nejlepším možným řešením. Je super kompaktní, fotoaparát je dost dobrý na to, aby pořídil úžasné snímky, má nejlepší Live Stream, jaký jsme kdy na dronu viděli a navíc dokonale funguje s DJI Goggles.PŘEČTĚTE SI NÁŠ ČLÁNEK O DJI MAVIC

PŘEČÍST


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button
AllEscortAllEscort