Recenze

Syma X5C – Recenze

Také žasnete nad překrásnými snímky a videii z profi dronů? Moc po jednom toužíte, ale je to nad vaše finanční možnosti? Máme pro Vás jedno určitě zajímavé řešení v podobě levné čínské kvadrokoptéry Syma X5C.

Cena a možnosti

Pořizovací cena začíná na 40$ a co víme, dají se sehnat i na českých modelářských stránkách od 1500,-. Ostatně cena se odvíjí od vašich požadavků. Lze pořídit jak prostou verzi bez kamery, pak verzi s kamerou ukládající záznam na sd kartu, tak nejdražší verzi s kamerou FPV (first person view). Poslední verze, jak název napovídá, umožňuje sledovat váš let prostřednictvím tabletu či mobilního telefonu. Základní parametry Symy jsou stejné, akorát se liší dodávanou kamerou. Dále se ješte typy rozlišují na klasickou původní verzi a verze „upgraded“. Rozdíl je pouze v jiných nožičkách, jiného uchycení kamery a uložených motorků.

In-stock-Original-SYMA-X5C-2-4G-4CH-X5C-1-6-Axis-Remote-Control-RC-Helicopter

“Jako perlička je kaskadérská funkce, tzv. „looping“, výrobce to nazývá „360 eversion“. To znamená, že při letu kombinací stisku tlačítka a páčkou směru uděláte ve vzduchu kotrmelec a Syma letí dále. Je to velice efektní.

Velikost a baterie

Svojí velikostí se zase tolik nehodí pro domácí použití ale i doma to s ní jde. Rozměry jsou 315×315 mm a výška 105 mm. Je dodávána s jednou Li-pol nabíjecí baterií na kterou vydrží letět cca 7 minut a poté se baterie asi hodinu nabíjí. Nabíječka je pouze kabel pro připojení do USB, takže se nabíjí přes počítač, nebo mǔžete použít jakoukoliv usb nabíječku od tabletu či telefonu. Dle našeho názoru je lepší si rovnou přikoupit několik baterií a multicharger – nabíječka až 6ti baterií najdenou. Lze je sehnat na všech čínských stránkách a např. na eBayi.

Syma-X5C-Quadcopter-5

Kamera

Kamera se také ovládá přímo z ovladače (transmiteru), stiskem tlačítka jedním směrem uděláte fotku a druhým směrm spustíte a nebo vypnete natáčení videa. Lze natočit opravdu krásné video, i když s touto lehkou kvadrokoptérou ještě docela roztřesené, protože nemá žádné stabilizační systémy kamery, ale i takovéto video vám udělá ohromnou radost, zvláště když si natočíte vaše oblíbena místa z ptačího pohledu.

Jak jsme již zmínili, Syma je dost lehká, proto není vhodná do větrného počasí a i při slabém větru se musíte soustředit na řízení, je to daň za velmi nízkou cenu. Ovšem pokud narazíte na bezvětří, dají se natočit opravdu úžasné záběry z velké výšky a po dodání hudby na pozadí se i nad záběry z kvadrokoptéry za 1500,- tají dech.

Náhradní díly

K Symě lze dokoupit plno náhradních součástek za ceny v řádech několika dolarů, takže se nemusíte bát že při prvním problému se vám stane Syma nepoužitelnou. Kvadrokotéra je opravdu jednoduché konstrukce a opravu zvládne sám téměř každý a kdo si na to netroufne, určitě má nějakého kamaráda který mu s tím pomůže.

Syma X5S-1 nebo X5SC-1 je vylepšená verze předchozí Symy, parametry jsou naprosto stejné, jen je dodávána v dvou barevných mutací, černá a bílá. Má jiné uchycení kamery, nohy a trošku jinak řešené umístění motorků.

syma X5SC

Aplikace a ovládání

Syma X5SW je stejná jako X5SC s rozdílem že je dodávána s FPV kamerou, která vám umožní streamovat obraz přímo do telefonu či tabletu. Tuto kameru lze koupit samostatně a použivat ji na střídačku i u předchozích modelů. Uchycení je stejné a napájení také. Tato kamera se již neovláda z transmiteru, ale přímo z aplikace v mobilu. Aplikaci lze stáhnout jak pro Android tak iOS. Pro Windows phone bohužel není a nepovedlo se nám ji ani nahradit nějakou jinou aplikací pro ip kamery. FPV kamera není primárně určena k natáčení videií, ale tak, aby v realném čase co nejrychleji přenášela obraz do telefonu či tabletu a vy se mohli okamžitě orientovat v terénu. Proto také kvalita takto pořízeného záznamu není vysoká, na to je lepší kamera se záznamem na SD kartu o které jsme psali výše.

Na závěr

Syma je podle nás úplně ten nejlepší krok do světa dronů. Na ní si osaháte ovládání takového stroje a zjistíte, jak se chová ve vzduchu. Naučíte se potřebné základy a podíváte se na svět z výšky. A jestli jste tomu ještě nepropadli, tak po koupi Symy tomu propadnete. A pozor, varuji vás, brzo vám přestane stačit a budete chtít výše a dále, což bohužel už se Symou nepůjde a budete muset sáhnout po lepším a samozřejmě dražším modelu.

Přeji bezvětrné nebe a klidný let,

ZKONTROLOVAT CENU

Autor článku: Petr Klimeš

omentářů

 1. Dobrý den, který dron by jste doporučili pro začátečníka Syma-X5C nebo Spider R10? Jaké rozlišení by měla mít kamera, aby byl obraz použitelný?

  1. Já radši syma x5c, protože obraz je použitelný a dron pro začátečníky suprový, protože má fakt velkou výdrž #that ´s whatshesaid

 2. Dobrý den. Chtěla bych manželovi koupit dron, alenevím si rady. Prosím o doporučení s cenou do 4 tisíc. Děkuji moc

 3. Tak to video je úplně otřesné…. nechápu jak můžete napsat nejlepší volba na takový shit

 4. Dobrý den, zakoupil jsem na Wish Syma x5sc a po spuštění jsem zjistil, že kamera nahrává i zvuk (bohužel jsou slyšet jen motory – pochopitelně). Dá se nějak zrušit nahrávání zvuku nebo se to musí udělat až při úpravě videa v jiném programu. Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den
  Zakoupil jsem synovi po stromeček dron SUPER WIFI DRON X5 SW-1 na stránkách krony.cz.
  Na e-shopu prezentují ze je to SYMA, ale na obalu ani na výrobku toto není. Jediné kde jsem podobný výrobek našel byl ebay za cca 800kč.
  Není to padělek ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button